Tako kijevske vlasti treba da sprovedu reformu pravosuđa, uvedu zakone koji sprečavaju korupciju, oligarhiju, pranje novca, promene zakone o nacionalnim manjinama i usaglase zakon o medijima sa direktivom Evropske unije o audiovizuelnim medijskim uslugama.
„Proces pristupanja se i dalje zasniva na utvrđenim kriterijumima i uslovima. To omogućava svakoj zemlji koja učestvuje u procesu da napreduje na osnovu sopstvenih dostignuća. Istovremeno, to znači da se status kandidata za EU može ukinuti ako se ne ispune osnovni uslovi“, saopštila je Evropska komisija.
Evropska komisija je ove nedelje preporučila da se Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata za Evropsku uniju. Konačnu odluku doneće lideri EU na samitu koji će biti održan 23. i 24. juna.
Hrvatska je poslednja zemlja koja je pristupila Evropskoj uniji 2013. godine. Trebalo je deset godina da se njena prijava razmotri. To nije jedini takav primer. Albanija je, na primer, dobila status kandidata 2014. godine, Turska ga je dobila još 1999. godine, ali nijedna od ove dve zemlje nisu postale članice EU.