„Odbili su da plate kvote za ulov u oblasti Kurilskih ostrva, pa će im, u skladu sa tim, to pravo biti oduzeto. Tako da oni sami sebe najbolje kažnjavaju, čak im ni ne treba pomagati“, istakao je on.
Prema njegovim rečima, vlasti ne vide smisao da se ograniči izvoz ruske ribe u Japan.
„Mi smo već, zapravo, ograničili izvoz, zahvaljujući njihovim naporima“, dodao je Trutnjev.
Rusija je prethodno obustavila realizaciju međuvladinog sporazuma iz 1998. godine u oblasti isporuke živih morskih resursa „sve dok japanska strana ne ispuni sve finansijske obaveze“.
Portparol Ministarstva odbrane Marija Zaharova istakla je da je Tokio „zamrznuo dospela plaćanja, odugovlačeći sa potpisivanjem godišnjeg izvršnog dokumenta o dostavljanju besplatne tehničke pomoći Sahalinskoj oblasti“.
Rusija sve može sama da proizvodi
Trutnjev je, komentarišući zabranu izvoza iz Japana u Rusiju kamiona i kipera i istakao da se sve može proizvoditi u Rusiji, samo se treba usmeriti na to.
„Svojevremeno je bila doneta odluka da su proizvodi kod naših suseda kvalitetni i da se mogu koristiti, tako da jednostavno nismo razvijali te proizvodne oblasti. Mislim da sada treba da posvetimo veliku pažnju tom poslu“, istakao je Trutnjev, odgovarajući na pitanje hoće li se ograničenje izvoza u Rusiju japanskih kamiona odraziti na projekte na Dalekom istoku.
Prethodno je objavljeno da su japanske vlasti od 17. juna zabranile izvoz u Rusiju kamiona, kipera i buldožera.
Spor Rusije i Japana oko Kurilskih ostrva dodatno je zaoštren nakon što je Tokio uveo nekoliko paketa sankcija protiv Moskve zbog ukrajinske krize, a ona zauzvrat odustala od pregovora o mirovnom sporazumu.