VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Europska komisija je nedavno objavila plan „Repauer EU“ za „brzo smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva iz Rusije i podsticanje zelene tranzicije“ u kojem je, među ostalim, odredila obaveznu ugradnju solarnih panela u postojeće javne i poslovne zgrade te sve nove stambene zgrade počevši od 2026.
„Cena gradnje će sigurno biti veća za nove zgrade, a srazmerno i cena kvadrata za postojeće“, ističu u Hrvatskoj komori inženjera građevinarstva (HKIG), prenosi Jutarnji list. Iz te komore upozoravaju da trošak ulaganja i održavanja svake zgrade treba gledati u njenom celom životnom ciklusu i tako raditi analizu troškova.
„Ako posmatramo ceo životni ciklus zgrade, onda sigurno u krajnjem ishodu ne dolazi do povećanja troškova zbog ugradnje solarnih panela. Troškovi energije će se time smanjiti, a to je značajna stavka troškova u fazi upotrebe jedne zgrade“, napominju u Komori.
Trošak ugradnje solarnih panela u zgrade kreće od 40 do 70 hiljada kuna, odnosno od 5.000 do 9.000 evra, kaže Stjepan Talan, vlasnik najveće hrvatske fabrike solarnih panela „Solvis“ iz Varaždina.
„Govorimo o ceni instalacije solarnih elektrana snage tri do šest kilovata za porodične kuće i manje stambene zgrade. Tome treba dodati priključak na mrežu koji sada plaća domaćinstvo, a iznosi oko tri hiljade kuna (oko 400 evra) fiksno. U svakom slučaju, solarnim elektranama snage tri do šest kilovata godišnje se proizvodi oko pet do šest hiljada kilovatsati električne energije godišnje i štedi oko pet do sedam tisuća kuna (660 do 920 evra) godišnje na troškovima struje“, rekao je Talan.