VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Srčani udari pogađaju 805.000 Amerikanaca i 100.000 ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu svake godine. Pojedinci koji dožive srčani udar dobijaju ožiljak i podložniji su srčanoj insuficijenciji jer srce nema sposobnost da se oporavi.
„Svi smo rođeni sa određenim brojem mišićnih ćelija u našem srcu, a one su potpuno iste sa kojima ćemo umreti“, vodeći istraživač u studiji objašnjava profesor Mauro Gjaka.
To bi se sve moglo promeniti ako klinička ispitivanja budu uspešna. Istraživači veruju da korišćenjem mRNA tehnologije, iste tehnologije koja se koristi u vakcinama Fajzer i Moderna protiv kovida 19, mogu da isporuče tretman preživelim srčanim ćelijama kako bi podstakli replikaciju i regeneraciju organa.
„Koristimo potpuno istu tehnologiju – kao vakcine Fajzer i Moderna – za ubrizgavanje mikro RNK u srce, čine postižemo preživljavanje srčanih ćelija i podstičemo njihovu deobu“, objašnjava Gjaka.
„Nove ćelije bi zamenile mrtve i umesto da formiraju ožiljak, pacijent ima novo mišićno tkivo“, navodi profesor.
Istraživači su takođe uzbuđeni zbog mogućnosti smanjenja oštećenja srca nakon srčanog udara. Ubrizgavanjem ovih proteina u srce dok je pacijent na putu za bolnicu, bolničari bi, teoretski, smanjili težinu bolesti i broj smrtnih slučajeva, prenosi portal „Biznis standard“.
Gjaka je uzbuđen zbog mogućnosti koje bi tehnologije mogla da obezbedi za poboljšanje zdravlja srca i dodaje:
„Ako klinička ispitivanja prođu dobro, to bi bila hitna medicina. Revolucija u lečenju raka koja se dogodila poslednjih godina, gde postoji imunoterapija i ciljano biološke terapije, nije doticala lečenje srca. Lečenje srčanog udara i srčane insuficijencije slično je kao i pre 50 godina.“