KULTURA

Dejan Kolarov o pretnji otkazima zbog „Labudovog jezera“: Pustite kulturu da bude kultura

Članovi baletske trupe „Ukrajinski klasični balet“, koja se nalazi na turneji u Italiji dobili su pretnje otkazima zbog planiranih izvođenja baleta „Labudovo jezero“ Petra Iljiča Čajkovskog.
Sputnik
„Plesači naše baletske trupe su zaposleni u veoma velikim pozorištima, a dve su zvezde Nacionalne opere Ukrajine, Olga Golica i Jurij Kekalo, igrači najvišeg međunarodnog nivoa, po dolasku u pozorište dobili naređenje da ne igraju ’Labudovo jezero’ pod pretnjom otkaza“, rekla je menadžerka baleta trupe Natalija Jordanov.
Prema njenim rečima, dešavale su se i „ozbiljnije optužbe“ protiv umetnika.
„Žao mi je što kultura neizbežno postaje predmet eksploatacije“, rekla je Jordanov.
Komentarišući ovaj još jedan u nizu kulturnih skandala koji su posledica brisanja ruske kulture, baletski igrač i koreograf Dejan Kolarov za Sputnjik kaže da je čin zabrane „Labudovog jezera“ neopravdan, o čijem god izvođenju da je reč.
„Kultura nema veze i ne treba da ima veze sa oružanim sukobima. Čajkovski postoji, i postojaće, ovo je hir Evropske unije. Mislim da je to sve besmisleno. Pustite kulturu da bude kultura“, apeluje Kolarov.
KULTURA
Ruska kultura je dobro čovečanstva, parče ljudskosti na koje svi imamo pravo

Muzika i pokret su univerzalni jezici

Prema njegovom mišljenju, ratovi su se vodili i ranije. Mi smo, takođe, prošli kroz taj pakao, ali nikome nismo zatvorili vrata.
„Budalaština je braniti umetnosti da probija granice. Naročito kada je reč o muzici i pokretu koji su univerzalni jezici. Svi ih čujemo, svi ih razumemo. Umetnost je uvek bila bez granica, uvek je putovala i kretala se svukuda“, smatra umetnik.
KULTURA
Vrhunac histeričnog rata: Marvelovim junacima udarili na Dostojevskog i Čajkovskog /video/
Kao član nekadašnje postave „Labudovog jezera“ Kolarov ističe da je to remek-delo, o čijem kvalitetu svedoči vreme.
„Klasike kakvi su ’Labudovo jezero’ ili ’Krcko Oraščić’ beskrajno sam poštovao i uživao u njihovim izvođenjima. Međutim, problem je nastao kada je politika počela da rukovodi ljudima na čelu kulturnih institucija. To da se politika meša u kulturu mnogo više nego što bi trebalo mogu da posvedočim iz sopstvenog iskustva. Te su odluke loše za umetnike, loše za kulturu, loše za publiku, a dobre samo za političare“.
Reči našeg sagovornika potvrđuje i polemika koja se vodi između uprave Nacionalne opere Ukrajine i baletske trupe „Ukrajinski klasični balet“.
U rukovodstvu opere naglašavaju da organizatori turneje koriste brend ustanove, iako sa njima nije bilo pregovora i nisu sklopljeni ugovori.

Disciplinske opomene umetnicima

„Sa žaljenjem saznajemo da među najavljenim izvođačima u ovim predstavama ima i umetnika našeg pozorišta koji su privatno dali saglasnost da se one izvode“, navodi se u saopštenju.
Direkcija je uputila i disciplinske opomene umetnicima i protest producentima.
Italijanska strana se nije složila sa ovim stavom.
„Kultura treba da ujedinjuje narode, a ruska umetnost je postala svetska baština“, kažu organizatori u Italiji.
KULTURA
Kako su slikarska remek-dela iz Tretjakovske galerije i Ermitaža umalo postala ratni plen
Ranije je baletska trupa, na zahtev rukovodstva Ministarstva kulture Ukrajine i Nacionalne opere, bila prinuđena da u nekim gradovima umesto „Labudovog jezera“ izvede balet „Žizela“ i delove drugih baletskih dela.
Nastupi u okviru turneje, čiji prihod ide za podršku stanovništvu Ukrajine, već su održani u Komu, Ferari i Lonigu u provinciji Vićenca, a planirani su nastupi u Trstu, Napulju, Firenci i drugim gradovima.
Podkast
Sopran Vesna Đurković otkriva šta peva u kupatilu | Orbita kulture
Komentar