VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Ovim potezom politička elita zemlje u kojoj živimo pokušava da se dodvori Americi i Zapadu, ali ne vidi da od toga neće imati nikakve koristi“, kaže nam Stoilković.
Ambasador Rusije u Skoplju pozvan je u Ministarstvo spoljnih poslova Severne Makedonije gde mu je uručena nota o proterivanju petoro diplomata iz zemlje.
Oni imaju pet dana da napuste zemlju, jer su, kako se tvrdi, „radili u suprotnosti sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima“.
Proterivanje ruskih diplomata moglo se naslutiti
Politički predstavnik Srba u Severnoj Makedoniji kaže da je proterivanje Rusa očekivano, da se moglo naslutiti, s obzirom na činjenicu kako se Makedonija postavila na početku krize koja potresa svet.
„Makedonija je i pre nego što je bilo ko počeo da priča o ratu u Ukrajini slala trupe tamo. To znamo i iz izjave našeg ministra odbrane. Uostalom, proterivanje ruskih diplomata iz Severne Makedonije ima kontinuitet“, kaže nam Stoilković.
On podseća da je proterivanje Rusa iz Makedonije počelo zbog slučaja Skripalj u Velikoj Britaniji, a prošle godine vlasti Severne Makedonije čak dva puta su proterivale zaposlene u ruskoj ambasadi.
Naš sagovornik dodaje da za to čak nije ni bilo posebnog razloga. Proterani su, kaže, sa željom da se makedonska politika što više dodvori Sjedinjenim Američkim Državama.
„Makedonija i Bugarska se u ovom trenutku takmiče ko će se više dodvoriti Zapadu u odnosu na krizu zbog početka pregovora sa NATO, odnosno sa bugarskim vetom kada su pregovori sa Evropskom unijom u pitanju. Sa druge strane, svi dobro znaju da se, bez obzira na sve što se dešava, u politici nikada ne zatvaraju vrata. Naročito to važi u malim državama, pogotovo u državama sa slabom ekonomskom moći, u državama koje su apsolutno zavisne od svega, od regionalnih događaja, od sveukupnih evropskih i svetskih. Ovo je jedna prilično zaslepljena politika koje će se, na kraju krajeva, najviše i najgore odraziti na obične građane“, ističe Stoilković.
Albanski faktor jak
On dodaje da makedonska politička elita ide napred zatvorenih očiju, ali da uopšte ne računa s tim da nema gde da ide.
Predsednik Demokratske partije Srba u Severnoj Makedoniji za Sputnjik kaže da su Srbi u toj zemlji odluku o proterivanju ruskih diplomata doživeli kao politiku prema Srbima. Za njih je, kaže, ovo deža vi, samo što se sada, umesto Srba, govori o Rusima.
„Ova paralela sa Srbima i Rusima, sa odnosom međunarodne zajednice i generalnim odnosom makedonskih vlasti, nama nije ništa novo, ali postoji neka gorčina. Nije jednostavno, vlast ne vodi politiku koja korespondira sa interesima i sa opštim raspoloženjem građana u Makedoniji. Ali, imamo situaciju da političku kontrolu nad institucijama imaju albanske političke partije, tako da ove odluke uopšte ne iznenađuju“.
Građani na strani Rusije
Stoilković kaže da su u Makedoniji nedavno zvanično saopšteni podaci jedne američke agencije koja je obavila ispitivanje javnog mnjenja u vezi specijalne operacije Rusije u Ukrajini. Kaže da rezultati istraživanja ne iznenađuju.
„Šezdeset odsto Makedonaca je na strani Rusije. To je još jedan argument da politika aktuelnih vlasti nije u skladu sa opštim raspoloženjem građana u Makedoniji. Ona potvrđuje činjenicu da Albanci sve kontrolišu, zapravo upravljaju Makedonijom, a da su Makedonci i njihove političke partije samo spoteri u ovoj priči, oni koje rade po nalogu drugog“, zaključuje Stoilković.