OBAVEŠTENJE ZA ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite ina kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, asve video sadržaje na platformi „Odisi“(odysee.com).
Analiza YoyGova otkrila je da to radi već 22,9 odsto vozača, dok ih još 12 procenata namerava da ubuduće manje vozi.
Kako prenosi nemačka agencija, novac je tu glavni faktor: 49 odsto ispitanika izjavilo je da želi da „skine nogu s gasa“ kako bi „uštedeli novac“. Za njih 16 odsto je očuvanje životne sredine razlog za takvu odluku, dok 14,9 procenata Nemaca želi da se više posveti vežbanju, prenosi portal Investitor.
Prema rezultatima istraživanja, tri četvrtine ispitanika kaže da u izvesnoj meri zavise od svog automobila, delimično zbog nedostatka opcija u javnom transportu. Oko polovine vozača koristi auto najmanje pet puta nedeljno.
Situacija u Ukrajini donela je skok cena goriva do neslućenih nivoa u Nemačkoj, podseća agencija, jer benzin trenutno košta prosečno 2,09 evra za litar a dizel gorivo je 2,16 evra, prema podacima automobilskog udruženja ADAC.
Vozači sa manje skrupula mogli bi se čak okrenuti drugačijoj taktici kako bi smanjili izdatke za gorivo: krađi.
„Može se pretpostaviti da će krađe postati učestalije“, kazao je portparol Federalne asocijacije BGL. „Međutim, ne obaveštavaju nas o svakom slučaju jer se i retko prijavljuju takve krađe“, kazao je on.
Loše prognoze za nemačku privredu
Institut za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena smanjio je prognozu rasta Nemačke i sada predviđa da će bruto domaći proizvod zemlje dostići ove godine najviše 2,2 do 3,1 odsto, izjavio je Timo Volmerhojzer, šef odeljenja za prognoze u IFO-u.
Institut je u decembru predviđao ekonomski rast Nemačke od 3,7 odsto za ovu godinu.
Nasuprot usporavanju privrede, inflacija će verovatno rasti brže nego što se ranije očekivalo i dostići će između 5,1 i 6,1 posto, umesto 3,3 procenta koliko je predviđano u decembru, navodi se u saopštenju Instituta dostavljenom Tanjugu.
Volmerhojzer je rekao da situacija u Ukrajini usporava ekonomiju kroz kombinovano dejstvo znatno viših cena robe, sankcija, sve tešnja uska grla u snabdevanju sirovinama i poluproizvodima i podizanjem stepena ekonomske neizvesnosti. Sve u svemu, rast potrošačkih cena će samo u prvom tromesečju srezati kupovnu moć Nemaca za oko 6,0 milijardi evra.
„Istovremeno, pune knjige narudžbina proizvodnih kompanija i normalizacija situacije s pandemijom korone trebalo bi da podstakne ekonomski rast u narednoj godini koji se procenjuje u rasponu od 3,3 i 3,9 procenata, dok se očekuje da će inflacija pasti na oko 2,0 odsto“, dodao je Volmerhojzer.