U januaru su proizvođači u Australiji, Novom Zelandu (koji sam kontroliše oko 35 odsto globalnog izvoza mleka), EU, SAD i Argentini zabeležili pad proizvodnje od 1,7 odsto na godišnjem nivou, navodi Fajnenšel tajms.
Novi Zeland i EU zajedno čine oko 70 odsto ukupnog izvoza mleka, a slede SAD, Australija, Brazil i Argentina. Međutim, proizvodnja je naglo opala, pri čemu su Novi Zeland i Australija zabeležili pad od preko 6 odsto.
Bezvodna mlečna mast dostigla je rekordnu cenu od 7.111 dolara po toni 15. marta, dok je punomasno mleko u prahu ovog meseca skočilo na osmogodišnji maksimum.
„Kriza u Ukrajini je zakomplikovala ionako složenu operativnost usled kovida 19, utičući tako na globalne lance snabdevanja, cenu nafte i globalnu ponudu žitarica“, rekao je Majls Herel, izvršni direktor novozelandske multinacionalne mlečne zadruge „Fontera FT“.
Rusija, Ukrajina i Kina su vodeći izvoznici i đubriva na bazi azota i pšenice – vitalne hrane za stoku, zajedno sa kukuruzom i sojom. Problemi u snabdevanju gasom, pogoršani situacijom u Ukrajini, zajedno sa ograničenjima usled pandemije nametnutim u Kini, otežali su nabavku oba.
Kombinacija svih tih faktora čini proizvodnju „užasno skupom“, rekao je Kreg Haf, direktor u kompaniji „Australijan dejri farmers“, prenosi RT.