OBAVEŠTENJE ZA SVE ČITAOCE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu, a sve video sadržaje na platformi „Odisi“ (odysee.com).
Liđijan je rekao da će Peking „preduzeti sve neophodne mere da odlučno zaštiti legitimna prava i interese kineskih preduzeća i pojedinaca“.
Kineski zvaničnik je ponovio kritiku svoje vlade u vezi sa unilateralnim sankcijama, rekavši da one nemaju osnovu u međunarodnom pravu i samo izazivaju „ozbiljne poteškoće ekonomiji i egzistenciji ljudi“ u ciljanim zemljama umesto da podstiču mir i bezbednost.
Vašington bi trebalo da „ozbiljno shvati zabrinutost Kine“ kada sprovodi svoja ograničenja protiv Rusije da ona „ne nanesu štetu kineskim pravima i interesima na bilo koji način“, upozorio je Džao.
SAD su uvele zabranu izvoza naprednih poluprovodnika u Rusiju kao odgovor na vojnu operaciju Rusije. Zabrana se odnosi ne samo na američke kompanije, već i na strane firme koje koriste američki softver i tehnologije u proizvodnji. Zemlje poput Južne Koreje, koje žele da nastave sa izvozom u Rusiju, moraju da podnesu zahtev za posebna izuzeća ili će se suočiti sa reakcijom Vašingtona.
U intervjuu za Njujork tajms, američka sekretarka za trgovinu Đina Raimondo upozorila je da bi njena vlada mogla da "u suštini zatvori" bilo koju kinesku kompaniju koja prkosi američkim sankcijama.
Ona je istakla da se kineska korporacija za proizvodnju poluprovodnika suočava sa potencijalnom kaznom zbog kršenja njene zabrane u Rusiji.
Za razliku od američkih saveznika u Evropi, Kina je odbila da osudi rusku specijalnu operaciju u Ukrajini.
Peking se složio sa ocenom Moskve da je nekontrolisana ekspanzija NATO-a u istočnoj Evropi utrla put trenutnoj krizi, prenosi RT.