Najbolje bi bilo da se u krevet ide oko 22 sata, piše portal „Brajt sajd“, napominjući da mnoge poznate zvezde praktikuju ovu naviku, među kojima Opra Vinfri i Ana Vintur.
Kvalitetan odmor
Najpre, najdublji i najmirniji deo našeg sna je između 22 sata i 2 ujutro što znači da ukoliko rano odemo u krevet na spavanje, bićemo naspavani i odmorni.
Takođe, jedno istraživanje pokazalo je da raniji odlazak na spavanje pomaže da zaustavimo negativne misli koje nam se uveče motaju po glavi i zbog kojih ne možemo da zaspimo.
Telo se vraća u formu
Kad smo u dubokom ciklusu spavanja, naše telo se leči stvaranjem somatropina — hormona rasta.
Ova ključna aktivnost pomaže da budemo u top formi narednog dana, posebno kada su u pitanju fizički aktivne osobe.
Smanjuje se stres
Nedovoljno spavanja može da stvori veoma visok nivo hormona stresa kortizola u telu. Posledica toga je stvaranje teskobe.
Kada se dobro odmorite i tako smanjite taj nivo kortizola, imaćete više energije tokom dana.
Bolja kontrola nad emocijama
Istraživanja su pokazala da su ljudi koji spavaju dovoljno uglavnom srećniji u životu. Kada nam pak nedostaje kvalitetnog sna, naše emocije mogu biti nestabilnije, jer ih je teže kontrolisati.
Takođe, ranije spavanje može značiti i ranije buđenje, što može biti važno ako želimo da uhvatimo više dnevnog svetla i serotonina — hormona sreće za poboljšanje raspoloženja, preneo je portal „Magazin novosti“.