U studiji, objavljenoj u žurnalu „Nature“, navodi se da dvoje pacijenata, koji su imali hroničnu limfocitnu leukemiju, više nemaju rak, i to više od decenije kada su učestvovali u ranom ispitivanju lečenja terapijom himerna antigen receptor (CAR) T-ćelijama, što podrazumeva menjanje gena u imunom sistemu tela da lovi i uništava kancerogene ćelije.
Ti pacijenti su, kako se dodaje u studiji, „postigli potpunu remisiju“ nakon što su prvobitno primili terapiju tokom ispitivanja 2010. godine.
Doktor Karl Džun, ekspert za gensku terapiju sa Univerziteta Pensilvanije i jedan od autora studije, izjavio je za „Njujork tajms“ da je njegov tim očekivao da T-ćelije nestanu iz organizma pacijenata, ali se ispostavilo da su se zadržale mnogo duže.
T-ćelije su oblik belih krvnih zrnaca koje imaju ključnu ulogu u imunom sistemu ljudi, pomažući u odbrani od kancerogenih ćelija, virusa, bakterija. Kod obolelih od raka, međutim, dolazi često do značajnog pada imunološkog odgovora, a terapija CAR T-ćelijama ima za cilj da to preokrene.
Terapija je dobila odobrenje Uprave za hranu i lekove, ali je dostupna samo onim pacijentima kod kojih nije bilo uspeha prilikom druga dva standardna načina lečenja.
Prema „Tajmsu“, ova terapija ima i ozbiljne neželjene efekte, uključujući visoku temperaturu, komu, pa čak i smrtni ishod, preneo je RT.
Jedan od pacijenata, Dag Olson (75) koji je bio podvrgnut tretmanu rekao je za AP:
„Odlično se sada osećam. Još uvek sam vrlo aktivan. Trčao sam polumaraton sve do 2018. Ovo je lek, a oni tu reč ne koriste olako".