Jednom kada naučite kako da raspolažete raspolagati stečenim novcem, kao i gde i na koji način da uštedite, život će vam postati lakši, pa ćete moći da priuštite sve ono što ranije niste.
Isključiti električne uređaje kada nisu u upotrebi
Izbegavajte rad električnih uređaja u „stand baj“ načinu rada kad god je to moguće. Isključi TV prilikom dužeg boravka van kuće.
„Stend baj“ način rada kod raznih kućnih uređaja, a posebno televizora, troši i do 6 posto električne energije u domaćinstvu. Takođe, isključujte svetlo u prostorijama u kojima niko ne boravi.
Ne bacajte hranu
Veliki deo novca većina ljudi potroši na hranu, zato je važno da se ne kupuju namirnice koje nećete jesti. Ako smatrate da bacate previše hrane nakon obroka, predlaže se da pažljivo isplanirate jelovnik za celu nedelju. Tako ćete tačno znati šta od namirnica treba da se kupi. Takođe, možete skuvati veće količine hrane, pa višak zamrznuti i iskoristiti za dane kad ne stižete da spremate obroke.
Na taj način postoji manja verovatnoća da ćete u nedostatku vremena naručiti dostavu ili otići u restoran, što je isto velika ušteda.
Kupovina na akcijama
Bez obzira da li je reč o odeći, obući, kućnim aparatima, sredstvima za čišćenje, komadima nameštaja ili čak hrani, uvek je pametno da se kupuje na sniženjima.
Pratite mesečne troškove
Pratite stalne mesečne troškove kako bi znali koliko novca morate na početku meseca da odvojite, a s kojim iznosom zapravo raspolažete. Vodite evidenciju koliko ste potrošili u prodavnici, koliko ste novca u mesecu izdvojili na novu odeću, a koliko na izlaske.
Na taj način dobićete uvidi u to gde najviše odlazi novac i šta može da se promeni da bi ga zadržali u novčaniku.
Štednja
To je još jedan način na koji može da se preuzme kontrola nad finansijama. Dugoročno nije najmudriji potez odmah sutradan potrošiti ušteđen novac, jer to zadovoljava samo trenutne potrebe.
Savet je da se svakog meseca odredi iznos koji planirate da stavite sa strane i uplatite na štednju, preneo je portal „Kliks“.