Eskobar i Lajčak, doputovaće na Kosovo 31. januara, gde će se sastati sa kosovskim liderima, uključujući premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija. Očekuje se da će Kurtiju predočiti neke moguće modele Zajednice srpskih opština.
Taj model u velikoj meri prebacuje političke nadležnosti na druge sektore, kao što su obrazovni sistem, pravosudni sistem, bezbednost... Međutim, belgijski model ima i političke nadležnosti, jer kao region ima zakonodavnu moć i održava široku autonomiju sa parlamentom, vladom i državnom službom.
Tamošnja Generalna direkcija je uglavnom nadležna za poslove kulture, obrazovanja, stručnog osposobljavanja, zapošljavanja, porodične i socijalne zaštite, kao i za nadzor nad lokalnim vlastima.
Belgijski ustav takođe uključuje stvaranje jezičkih zona, koje imaju nadležnosti u mnogim oblastima.
Što se tiče Zajednice srpskih opština, kako je do sada predstavljeno u južnoj srpskoj pokrajini, glavno pitanje u vezi sa njenim osnivanjem je pitanje nadležnosti.
U decembru 2015. godine, Ustavni sud Kosova je utvrdio da principi za formiranje ZSO, kako je to utvrđeno Briselskim sporazumom, što je ratifikovala i Skupština privremenih institucija u Prištini nisu u potpunosti u skladu sa duhom Ustava iz člana 3, o „jednakosti pred zakonom“ i poglavljima o „osnovnim pravima i slobodama“, kao i „prava zajednica i njihovih pripadnika“, piše Demokracija.
Privremena vlada na čelu sa Aljbinom Kurtijem više puta se izjasnila protiv osnivanja Zajednice srpskih opština, prenosi Kosovo onlajn.