Orvelov roman, koji opisuje opasnosti od totalitarne vladavine i cenzure, obeležen je jer se bavi „izazovnim pitanjima u vezi sa nasiljem, polom, seksualnošću, klasama, rasom, zloupotrebama, seksualnim zloupotrebama, političkim idejama i uvredljivim jezikom“.
Upozorenje u vezi sa književnim delima, koje je upućeno studentima na kursu „Identitet u izgradnji“ objavili su britanski mediji, dobivši ga na osnovu zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Mnogi korisnici društvenih mreža negativno su reagovali na ovakvo označavanje Orvelovog romana, a među njima je bio i poslanik Konzervativne partije Andre Bridžen, koji je napisao da u tome ima „Puno Velikog brata“.
„Ukoliko ovo upozorenje odvrati makar i jednog studenta od čitanja „1984“, Univerzitet Northempton je potpuno promašio svoju misiju. Ta knjiga trebalo bi da bude na prvom mestu za čitanje u sadašnjem trenutku“, rekao je australijski profesor Endrju Timing sa RMIT univerziteta u Melburnu.
Pored Orvelove „1984“ na „crnoj listi“ Northemptona je i grafički roman „V kao vendeta“, takođe distopijskog sadržaja, čiji glavni junak, tajanstveni anarhista radi na uništavanju totalitarne fašističke vlade koja je zavladala Velikom Britanijom. Tu je i jedan od najpoznatijih komada Semjuela Beketa „Kraj igre“ (Kraj partije), napisan u maniru teatra apsurda, koji se bavi egzistencijalističkim temama u trenutku naslućenog kraja sveta, koji se neprestano ponavlja.
Sa Univerziteta Northempton svoju odluku branili su saopštenjem da „neki tekstovi mogu biti izazovni za pojedine studente“.
„Iako to nije politika univerziteta, zbog toga zadržavamo pravo da upozorimo studente na sadržaje koji su u vezi sa nasiljem, seksualnim nasiljem, zlostavljanjem ili samoubistvom“, saopšteno je iz Univerziteta Northempton, prenosi RT.