„Zahtevi za garancije o bezbednosti i prekidu širenja EU i NATO-a na istok predstavlja rusku agendu sa potpuno neprihvatljivim uslovima, posebno onih koji se odnose na Ukrajinu“, rekao je Borelj u intervjuu „Veltu“.
Prema njegovim rečima, Moskva je po prvi put "predstavila svoju agendu u pisanoj formi", što se ranije nikada nije desilo.
"To rade samo pobednici: postavljaju svoje uslove", dodao je on.
Pregovori se moraju odnositi, ne samo na Ukrajinu i širenje NATO-a na istok, već "svih prekršenih sporazuma od trenutka usvajanja Helsinškog završnog akta 1975. godine", smatra šef evropske diplomatije.
"Ne slažemo se sa mnogim odlukama spoljne politike Rusije, kao i nekih događaja koje Moskva smatra unutrašnjim stvarima", izjavio je Borelj.
On je optužio Moskvu da "želi da razgovara o arhitekturi evropske bezbednosti bez učešća EU".
"To je apsurdno. To ne prihvatamo", rekao je sagovornik "Velta".
Po njegovim rečima, to pitanje se ne tiče samo SAD i Rusije.
"EU treba da prisustvuje tim razgovorima. Oni imaju smisao samo ako se održavaju u tesnoj koordinaciji sa EU i uz njeno učešće", smatra Borelj.
Rusija je 17. decembra objavila nacrte sporazuma sa Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-om koji, između ostalog, uključuju odredbe o uzajamnim garancijama bezbednosti u Evropi, o nerazmeštanju raketa srednjeg i kratkog dometa u uzajamnom dometu i o odbijanju daljeg širenja NATO-a na istok, uključujući i za račun bivših republika SSSR-a.
Dokumenta su već predata Vašingtonu i njegovim saveznicima. U jednoj od tačaka nacrta predlaže se da NATO pruži garancije neširenja Alijanse na teritoriju Ukrajine. Kako je ranije izjavio zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, ako NATO i SAD ne reaguju na zahteve Rusije za bezbednosnim garancijama, to bi moglo dovesti do nove runde konfrontacije.