Džaferović je za Fenu rekao da je aranžman o međunarodnim vojnim snagama u BiH definisan je Aneksom 1A Dejtonskog sporazuma, a kasnije i sporazumom Berlin plus između NATO-a i Evropske unije.
Kako se navodi, NATO ima direktan mandat da sprovodi vojne aspekte Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Džaferović je kazao da je, nakon okončanja misije Ifora, Severnoatlantski savet doneo odluku o broju trupa u sastavu Sfora.
Aneksom 1A, dodaje Džaferović, jasno je određeno da je NATO misija podređena političkoj kontroli Severnoatlantskog saveta, kao i da komanda vojne misije ima ovlašćenje da, i bez saglasnosti aktera u BiH, učini sve što proceni kao potrebno za sprovođenje svog mandata, uključujući i sprovođenje vojne sile, prenosi portal „Kliks“.
„Na kraju, odluke o restrukturiranju vojnih snaga od Ifora, Sfora, pa do Eufora i NATO štaba, donosila je međunarodna zajednica i zasigurno ne može Dodik biti instanca koja će o tome odlučivati", smatra on.
Pozvao je Dodika da obustavi, kako je kazao, suludi atak na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, da poštuje Dejtonski mirovni sporazum u celosti, a to znači Opšti okvirni sporazum, svih 11 aneksa, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, OHR, Ustavni sud BiH i sve zakone koji su, na osnovu Dejtona, doneti u proteklih 26 godina.
„U protivnom, neminovno mora doći do jačanja misije NATO-a i Eufora u BiH, jer su oni dužni da štite Dejtonski mirovni sporazum“, kazao je Džaferović.
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik poručio je u subotu da nikada dok je u Predsedništvu, neće dati saglasnost da bilo čije vojne snage dođu u BiH, ističući da nikakve trupe ne mogu da dođu bez saglasnosti nadležnih organa, odnosno Predsedništva BiH.