„Izvršavamo sve obaveze prema ugovorima u toj oblasti i, kako sam razumeo, preduzimaju se dodatne mere u koordinaciji sa partnerima, odnosno kupcima, potrošačima tih proizvoda, između ostalog i u cilju stabilizacije tržišta“, rekao je ruski diplomata.
Komentarišući poziv Amerike upućen Rusiji da poveća isporuke gasa u Evropu, Rjabkov je istakao da „u svakom pitanju gde postoji element krize ili napetosti, Sjedinjene Američke Države traže ruski trag“.
„To se stalno čini refleksno, instiktivno i nepromišljeno. Biće i drugih situacija gde će takođe da nas optuže za nešto ili će da kažu da smo mi nekome nešto dužni. Nikome ništa ne dugujemo osim onoga šta smo sami potpisali u vidu ugovora koje ispunjavamo bezuslovno i u potpunosti“, istakao je zamenik šefa ruske diplomatije.
Izjavu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, koji je rekao da je Rusija ranije koristila isporuke energenata „kao oružje“, Rjabkov je ocenio kao besmislicu koja ne zaslužuje nikakav komentar.
Tokom sastanka sa ukrajinskom delegacijom u Vašingtonu, američki državni sekretar Entoni Blinken komentarisao je visoke cene energenata u Evropi, rekavši da smatra da Rusija može i da bi trebalo da poveća isporuke gasa u region.
Takođe je dodao da Amerika pažljivo prati moguće pokušaje Rusije da upotrebi energente kao oružje protiv drugih zemalja, „kao što se to već dešavalo u prošlosti“. Istovremeno je podsetio ukrajinsku stranu da su se Amerika i Nemačka dogovorile da će preduzeti mere ukoliko se ispostavi da Rusija koristi „Severni tok 2“ kao instrument političkog pritiska na druge zemlje.