Politički bumerang iz EU
„Postoji odluka Ustavnog suda Kosova i oni će morati pre ili kasnije da postupe po njoj. U suprotnom, krše sopstveni pravni poredak. Problem je u trenutnoj političkoj atmosferi u Prištini, jer se ovaj problem percipira kao koncesija srpskoj zajednici na Kosovu i Metohiji u momentu kada vlada jaka kriza između Prištine i Beograda“, objašnjava dr Novaković.
„Međutim, ne može Kosovu izvestilac da naredi šta da radi, kao ni EU. Ali dugoročno zbog odbijanja da primenu odluku suda vezanu za Kosovo, na primer, kad im zatreba neka koncesija, za napredak u evrointegracijama, za neke novčane transfere, tu može da dobije negativno mišljenje međunarodne zajednice. Mogu da se dese i političke posledice, jer ako imate konstantno odbijanje da se primeni nešto što je odlučila sama institucija na Kosovu — šta to može da govori o lokalnim političarima? Da ne poštuju sopstvene institucije“, kaže naš sagovornik.
Dok je Kfor tu, Dečani su sigurni
Ustavni sud Kosova je 2016. godine potvrdio vlasništvo manastira nad 24 hektra zemlje. Više zapadnih zvaničnika pozvalo je Prištinu da sprovede tu odluku, između ostalog i izvestilac za Kosovo Viola fon Kramon. Tim povodom oglasilo se Udruženje istoričara Kosova, koje je u saopštenju istaklo da Viola fon Kramon treba da zna da ne treba primenjivati neustavnu i nezakonitu odluku Ustavnog suda Kosova iz maja 2016. godine o imovini preduzeća „Apiko“ i „Ilirija“, jer ona proističe iz zakona iz vremena nasilnih mera Miloševićevog doba.