„Pravljenje visoko eliptičnog segmenta uključeno je u potprogram GLONAS programa 'Svemirska aktivnost Rusije do 2030. godine'. U pripremi je ugovor, prave se taktičko-tehnički zahtevi za sistem i svemirske letelice. Planiramo da finansiranje radova započne ove godine“, rekao je Testojedov.
Pored toga, u okviru tih radova od 2021. godine počinje razvoj platforme za mali navigacioni uređaj.
Ranije je saopšteno da je planirano da se u periodu od 2023. do 2025. godine lansira šest satelita „Glonas-VKK“, ali je zatim to pomereno na 2026-2027. godinu. Kako je rekao zamenik generalnog direktora „Roskosmosa“ Jurij Urličič, preciznost sistema GLONAS povećaće se četiri puta slanjem tih dodatnih satelita.
GLONAS je jedan od četiri takva sistema u svetu. Sličan je američkom „Dži-pi-es“ sistemu, kineskom „BeiDou“ i evropskom „Galileo“. Ruski sistem je posebno značajan za efikasno rešavanje zadataka Oružanih snaga. Signali sistema koriste se u visoko preciznom naoružanju, bespilotnoj avijaciji i za operativno komandovanje trupama.
Trenutno, grupu rusku grupu globalnog navigacionog sistema GLONAS čini 28 kosmičkih aparata (25 „Glonas M“ i tri „Glonas K“), od kojih dva prolaze testiranja, dva služe za logistiku, a jedan je u rezervi. Za pokrivanje planete navigacionim sistemom potrebna su 24 satelita.