„Nakon izlaska iz Evropske unije London je udvostručio napore usmerene na realizaciju projekta 'Globalne Britanije'. Međutim, pre nego što se uhvate oživljavanja nekadašnje imperijalne veličine, Britancima bi bilo dobro da se pozabave problemima kod kuće“, rekao je Patrušev.
Antiruska politika Londona ima dugu istoriju, podsetio je on.
„Od kraja 19. veka Engleska je pokušavala da nahuška Japan na Rusiju, pokrenuvši rat 1904-1905. godine, usled koga je naša zemlja bila primorana na značajne teritorijalne ustupke. Slično su pokušali da ponove sa nacističkom Nemačkom kada su pripremili Minhenski sporazum (sporazum Nemačke, Italije, Velike Britanije i Francuske 1938. godine)… Danas Englezi pomoću starih metoda žele da izgrade svoju imperiju, pod maskom 'Globalne Britanije'. To je povod za razmišljanje kako samoj Engleskoj, tako i zemljama i narodima koji su svojevremeno osetili na sebi britansko kolonijalno ugnjetavanje“, istakao je Patrušev.
Kako je dodao, značajan broj stanovnika Škotske, Velsa i Severne Irske do danas sebe ne smatraju Britancima, jer su „Englezi vekovima nagonili Škote u planine, Velšane su koristili kao jeftinu radnu snagu, a Irce su odvodili u kolonije kao robove“.