„Podrazumeva se da će to biti na Cetinju“, odgovorio je Joanikije na pitanje novinarke „Vijesti“, ne želeći da detaljnije komentariše događaj.
Jedan od lidera Demokratskog fronta i član Veća za nacionalnu bezbednost Milan Knežević, juče je najavio da će Veće i Savet za odbranu i bezbednost odlučiti gde će biti postavljenje mitropolita - na Cetinju ili u Podgorici. Takođe navodi i da je njegov stav da ono bude u Cetinjskom manastiru i da neće podržati nijedan drugi predlog, osim ako ne bude došao od crkve.
Prema nezvaničnim informacijama „Vijesti“, sa Joanikijem se prije 15-ak dana sastao potpredsednik Vlade Dritan Abazović, nadležan za sektor bezbednosti. Tada je mitropolit, kako je tvrde „Vijesti“, „bio otvoren za sve opcije“. Nekoliko dana kasnije - na sastanku sa premijerom Zdravkom Krivokapićem i šefom policije Zoranom Brđaninom odbacio je mogućnost da se ustoličenje održi na drugom mestu.
To je potvrdio i u obraćanju javnosti u nedelju, kada je naveo da se on hirotonisao pre pune 22 godine upravo u Cetinjskom manastiru i da „nije izvanjac, već je rođen u Crnoj Gori“.
Prema nezvaničnim informacijama „Vijesti“, predstavnici Vlade će se još jednom sastati sa mitropolitom, najverovatnije nakon sednice Veća za nacionalnu bezbednost.
Podsetimo, advokat i član Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske rekao je juče za Sputnjik da je Cetinjski manastir sedište Mitropolije crnogorsko-primorske i prirodno je da se taj čin ustoličenje mitropolita tamo dogodi.
I premijer Zdravko Krivokapić juče je podsetio da pravo izbora ustoličenja nije u nadležnosti niti Vlade, niti Skupštine, niti Saveta za odbranu i bezbednost.
„To je isključivo i samo pravo onoga koji treba to da odradi, a to je mitropolit i MCP”, kazao je Krivokapić i dodao da je „Cetinjski manastir mesto mitropolita, zašto bi sad neko išao u Podgoricu? Ako bi išao u Podgoricu, sutra bi trebalo da ide možda van Crne Gore“.