Kada je reč o ravnopravnosti, nijedna država na planeti još nema sve što je potrebno da bi se moglo reći da više nema potrebe za borbom i da žene mogu da budu bezbrižne i potpuno jednake u svakom smislu. Pre dve godine objavljeni su rezultati istraživanja o tome gde je, na svetskom nivou, ženama najbolje, a gde najgore.
Bez savršene zemlje za žene
Institut za žene, mir i sigurnost američkog Univerziteta u Džordžtaunu je, u saradnji s Institutom za istraživanje mira u Oslu, uzeo u obzir globalne razlike između zemalja kada je merio učešće žena u društvu, osećaj bezbednosti i izloženost diskriminaciji, koji su ključni indikatori položaja žena u nekoj sredini. Uz još tri potkategorije, ovi pokazatelji treba da pokažu koliko su žene osnažene (ili nisu) u nekom društvu, preneo je Magazin novosti.
Kada je reč o inkluziji žena, uzeti su u obzir predstavnica u vladi zemlje, upotreba mobilnih telefona, zaposlenje, pristup finansijama i obrazovanje, za osećaj bezbednosti su analizirani bezbednost komunikacija, organizovano nasilje i nasilje od strane partnera, dok su u treću grupu svrstani seksizam, diskriminatorne norme i antidiskriminacioni zakoni.
Rezultati istraživanja su ukazali na velike razlike u položaju žena između zemalja, ali i činjenicu da ne postoji ni jedna država na svetu sa savršenim rezultatom, niti sa potpuno negativnim.
Žene u Centralnoafričkoj Republici, koja je na dnu liste, pretražuju blato u potrazi za zlatom
© AFP 2023 / Issouf Sanogo
Koja država je najbolje mesto za život žena?
Prema izveštaju koji je objavio institut Džordžtaunu, na prvom mestu našla se Norveška, kao zemlja u kojoj je najbolje biti žena, dok drugo mesto zauzima Švajcarska, a treće Finska.
Slede: Danska, Island, Austrija, Velika Britanija, Luksemburg, Švedska, Holandija i Kanada. Potpuno neočekivano (ili ne?), Sjedinjene Američke Države, koje se obično smatraju najistaknutijim borcem za ravnopravnost po mnogi pitanjima, zauzele su tek 19. mesto.
Koja država je najgora za život žena?
Najteže je ženama u Jemenu, koji zauzima poslednje, 167. mesto, a odmah iznad je bio Avganistan, ali treba imati u vidu da je istraživanje sprovedeno mnogo pre nego što je došlo do uspostavljanja talibanskog režima, poznatog prema brutalnosti prema ženama.
Slede Sirija, Pakistan, Južni Sudan, Irak, Demokratska Republika Kongo, Centralnoafrička Republika, Mali, Sudan, Libija...
Stanje na Balkanu
Srbija prednjači u regionu što se tiče prava žena i zauzela je 24. mesto. Prvi posle nas su Hrvati (32. mesto), zatim Severna Makedonija (37. mesto), Bugarska (39. mesto) i Crna Gora (40. mesto).
Pročitajte još: