Ruski poslanik: Izjave estonskog političara o teritorijalnim pretenzijama ─ predizborna retorika

Izjave estonskog predsedničkog kandidata Hena Piluasa o teritorijalnim pretenzijama prema Rusiji odlažu ratifikaciju sporazuma o granici između zemalja, smatra predsedavajući odbora za međunarodne poslove Državne dume Rusije Leonid Slucki.
Sputnik
„Izjave Hena Piluasa mogle bi se nazvati običnom predizbornom retorikom, računajući na ne baš pismene glasače u pogledu jurisprudencije i istorije. Međutim, davanje takvog stava sve više odlaže ratifikaciju rusko-estonskog sporazuma o granici“, napisao je Slucki na Telegramu.
Slucki takođe smatra da Piluas ponovo „staje na iste grabulje“ i vraća situaciju 16 godina unazad, kada je posle skoro 11 godina pregovora uspelo da se dogovori oko pogranične linije i potpiše sporazum o granici.
„Upravo je estonska strana u svojoj preambuli Tartuskog sporazuma prisilila Rusiju da povuče svoj potpis, a nove konsultacije nastavljene su tek 2012. i završene 2014. potpisivanjem novog sporazuma o državnoj granici. Dokument se još uvek nalazi na razmatranju u oba parlamenta, u ruskoj Državnoj dumi u odboru za međunarodne poslove. Postojali su sporazumi o njegovoj istovremenoj ratifikaciji, ali rusofobična politika estonskih političara je usporila čitav proces“, objasnio je Slucki.
Pretenzije Talina prema Rusiji: Predsednik parlamenta ponovo o tome da Tartuski sporazum važi
Poslanik je takođe istakao da ne može biti govora ni o kakvoj predaji teritorija Estoniji, da se to ne razmatra i ne može se razmatrati.
„Ostaje za žaljenje što estonske političare ne brine činjenica da granica sa Rusijom još uvek nije zakonski fiksirana, nego je radije drže ‘kao taoca‘, izjavljujući o ‘zločinačkoj okupaciji‘ kako bi privukli biračko telo“, dodao je političar.
Kongres Konzervativne narodne partije Estonije odobrio je kandidaturu za predsednika bivšeg predsednika parlamenta Hena Poluasa, koji se protivi sporazumu o granici sa Rusijom i zahteva povratak navodno „aneksiranih teritorija“. U svom govoru na kongresu, Piluas se ponovo usprotivio ratifikaciji sporazuma o granici sa Rusijom, navodeći da su na snazi i Tartuski mirovni sporazum zaključen pre 101 godinu i državna granica u njemu.
 
Komentar