„Petog avgusta smo primili protestnu notu od Ministarstva spoljnih poslova Japana u vezi sa prisustvom ministra za vanredne situacije Rusije Evgenija Zinačeva otvaranju hitnog spasilačkog centra ruskog Ministarstva za vanredne situacije na ostrvu Kunašir. U odgovoru smo istakli da takve izjave japanske strane smatramo kategorički neprihvatljivim i istakli smo da se suverenitet Rusije nad Južim Kurilskim ostrvima ne dovodi u pitanje“, saopšteno je iz ruske ambasade u Tokiju.
Takođe, ruska strana naglašava da imaju puno pravo da na svojoj teritoriji sprovode bilo koje aktivnosti u skladu sa našim zakonom, uključujući naravno i putovanja ministara.
Japansko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su uputili protestnu notu ruskoj ambasadi, jer „poseta ruskih ministara južnim Kurilskim ostrvima protivreči stavu vlade Japana o teritorijalnom problemu i neprihvatljiva je“.
Japan pretenduje na južni deo Kurilskih ostrva, te svaki put reaguje na posete predstavnika ruskih vlasti toj teritoriji.
Spor oko Kurilskih ostrva
Rusija i Japan vode pregovore o zaključivanju mirovnog sporazuma, a Tokio se nada da će taj cilj biti postignut rešavanjem teritorijalnih pitanja, odnosno statusa Južnih Kurila.
Japan pretenduje na ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Moskva insistira na tome da su ostrva ušla u sastav Sovjetskog Saveza na osnovu ishoda Drugog svetskog rata i da ruski suverenitet nad njima ne podleže preispitivanju.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali Zajedničku deklaraciju, u kojoj je Moskva pristala da, nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, razmotri mogućnost da Japanu preda ostrva Habomai i Šikotan. Sudbina Kunašira i Iturupa nije bila tema pregovora.
Pročitajte još:
- Japanski stručnjaci prkose Rusiji: Naš cilj – sva četiri Kurilska ostrva
- Japan protestuje zbog ruskih geoloških istraživanja kod Kurilskih ostrva