Kriza u Avganistanu

Gađaju Putina ćorcima

Nacrt američkog zakona, koji predviđa sankcije protiv predsednika Vladimira Putina, ministra odbrane Sergeja Šojgua i drugih ruskih visokih zvaničnika zbog navodne „zavere“ sa talibanima nije ništa drugo nego element unutrašnje političke borbe u okviru predizborne kampanje u SAD, dok su američke pretnje sankcijama zapravo puke pretnje ćorcima.
Sputnik

Kremlj je događaje u SAD, uključujući unošenje nacrta zakona o sankcijama protiv ruskog predsednika u američki Senat nazvao „teško objašnjivim procesima“, dok Donald Tramp ističe da je „zavera“ Rusije sa talibanima izmišljena kako bi se naštetilo njemu i Republikanskoj partiji na predstojećim izborima.

Očigledno je da demokrate i ne kriju razloge i ciljeve ove prljave kampanje u kojoj otvoreno optužuju Rusiju i Trampa. Naime, američki senator iz redova Demokrata Robert Menendez, koji je podneo američkom Senatu nacrt dopuna zakona o vojnom budžetu SAD, a koji predviđa sankcije protiv ruskog predsednika Vladimira Putina i ruskih vlasti zbog navodne „zavere“ sa talibanima, kritikovao je Trampa da nije u stanju da zaštiti američke vojnike i državu od „odvratne“ ruske kampanje i smatra da Kongres mora preduzeti tu ulogu zaštitnika od „agresije“ Kremlja.

Tramp: Za obaveštajnu službu informacije o navodnom dogovoru Rusije i talibana - neverodostojne

Istovremeno, i predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi takođe smatra da treba kazniti Moskvu zbog navoda o ruskoj umešanosti u napade na američku vojsku u Avganistanu. Ona zahteva da Rusiji hitno budu uvedene sankcije, a Trampa optužuje za zanemarivanje dužnosti vrhovnog komandanta, za „ignorisanje činjenica“ i ne pružanje adekvatne zaštite američkim trupama.

Ruski eksperti napominju da nikakvi dokazi za te optužbe nisu izneti i smatraju ciničnim izjave da Moskva može da ima bilo kakva „posla“ sa članovima u Rusiji zabranjene terorističke organizacije.

„Demokrate su se čvrsto, obema rukama, zakačile za te informacije, koje su izmišljotina i njihovo ‘umetničko delo’, a koje su zasnovane na poluistini, s obzirom da se od ranije zna da su talibani uzimali novac, dok su Amerikanci plaćali da ne bi bili napadani. Sve ovo je poznato već duže vreme. Informacije ‘Njujork tajmsa’ samo za prosečnog čoveka izgledaju pouzdano, ali u stvarnosti je to čista fikcija“, kaže za Sputnjik direktor Fonda za izučavanje SAD Jurij Roguljev, podsećajući na pisanje „Njujork tajmsa“ da je ruska vojno-obaveštajna služba, navodno, podsticala talibane da napadaju američke vojnike u Avganistanu, što je Moskva nazvala „lažnim vestima“, a tvrdnje američkog lista opovrgli su i talibani.

Čak je i Tramp naveo da američka obaveštajna službi smatra da Rusija uopšte nije bila u „zaveri“ s talibanima i da je to prosto obmana novina i demokrata.

Moskva je takođe odbacila i optužbe američkog državnog sekretara Majk Pompea da se Rusija u Avganistanu bori protiv SAD i da prodaje vatreno oružje talibanima. 

Napadaju Putina da bi srušili Trampa

Roguljev smatra da je cela ova situacija, uključujući i pozive na sankcije ruskim zvaničnicima, usmerena protiv Trampa u periodu predizborne kampanje.

Kremlj: Tvrdnje „Njujork tajmsa“ laž, žalosno što se svetski medij ne gnuša novinarskih patki

„Jasno je da je sve ovo usmereno protiv Trampa, ovo je čist ‘antitrampovski’ direktni udar. Aktuelna Vlada je prošle jeseni zaključila sporazum s talibanima o okončanju neprijateljstava i povlačenju američkih trupa. To je učinila Trampova administracija, a talibani su ta strana sa kojom su Amerikanci ratovali skoro 20 godina. Dakle, ovo je udarac na talibane i na Trampa. Naravno, u isto vreme - i na Rusiju. Sve je deo političke borbe", smatra ruski ekspert.

U nacrtu zakona američkog senatora Robert Menendez navodi se da sankcije treba da se uvedu ukoliko direktor nacionalne obaveštajne službe SAD potvrdi da su ruske vlasti nudile nagrade talibanima za napade na američke vojnike u Avganistanu. Ističe se da bi sankcije trebalo da se uvedu najkasnije 15 dana nakon dobijanja takve informacije.

On zahteva da se zamrzne imovina ruskih zvaničnika i uvede zabrana ulaska u SAD, kao i zabrana saradnje sa ruskim odbrambenim i obaveštajnim sektorom protiv kojih su odavno uvedene različite američke sankcije.

Menendez je posebno naglasio da bi „sankcije trebalo uvesti protiv Putina i „glavne obaveštajne uprave“— Ministarstva odbrane Rusije, koju u SAD smatraju odgovornim za brojne zločine, uključujući mešanje u predsedničke izbore u SAD i trovanje Skripalja.

Amerikanci „ćorcima“ gađaju Rusiju

Ruski politikolog Ivan Konovalov ističe da je Rusija odavno prestala da mari za američke sankcije, a zemlja je uspela da kompenzuje, nadoknadi sve gubitke od zapadnih sankcija. Prema raznim procenama, Rusija je izgubila oko 50 milijardi dolara, ali je isto toliko i zaradila.

Rusija upozorava Ameriku: Neće biti dobro po vas ako objavimo šta radite u Avganistanu

Nedavno je i Putin objasnio da je uvođenje sankcija prisililo Rusiju da „uključi mozak“ i počne da proizvodi svoje proizvode i tehnologije kojih ranije nije bilo ili su zaboravljeni. To Rusiji koristi i pomoglo je da diverzifikuje ekonomiju i reši ključni problem.

„Te sankcije neće nikako uticati. Rusija je odavno prestala da primećuje bilo kakve američke sankcije. One ne postoje za Rusiju na svim nivoima, to je tema za šale, za smeh. Štaviše, želim da kažem da se te sankcije ne primećuju ni u Indiji, ni u Turskoj — Turska i dalje radi kako smatra da treba, kupuje S-400 i to je to. Amerikanci prete ćorcima. Da ne govorim još i o situaciji sa Kinom — koliko je pretnji bilo, i šta se dogodilo?! U Rusiji niko i neće primetiti te sankcije ako budu uvedene“, kaže Konovalov za Sputnjik.

Ekspert smatra da treba da budu procesuirani i sankcionisani oni koji su celu priču „izmislili i naduvali“. Prema njegovim rečima, priče o uvođenju sankcija Rusiji i ruskim vlastima, kao i ozbiljno razmatranje tih insinuacija sa talibanima, ukazuje na „najviši stepen gluposti i političke podlosti američkih političara“.

„Svima je očigledno da je ovo monstruozna laž, a svaka laž je uvredljiva za Rusku Federaciju u celini. Ove optužbe ničim nisu potkrepljene, a istovremeno se o njima diskutuje. Jasno je da je ‘Njujork tajms’, kad je plasirao te laži, samo izvršavao zadatak Demokratske stranke, a glavni udarac ovde je bio upućen predsedniku Trampu. To je poenta. Ova inicijativa senatora Menendeza je privatna inicijativa, on samo želi da se promoviše, a realno od toga neće biti ništa“, kaže Konovalov.

Ako ova histerija nastavi da se razbuktava, Konavalov smatra, da će se tada sva pravila biti poništena i da će svaka država imati pravo da objavi lov na bilo koga i iz bilo kojeg razloga, na osnovu svakakvih izmišljotina i uvredljivih optužbi. 

„Generalno, sada bi trebalo procesuirati rukovodstvo ‘Njujork tajmsa’ i sve one političare koji su ovu priču izmislili i rasplamsali, jer ovo je krivično delo — vređanje države, optuživanje za najstrašnije zločine. Ovo je predmet za međunarodne sudove. A što se tiče ’Njujork tajmsa’ — oni moraju biti krivično gonjeni i treba da odgovaraju ili ih pustiti da iznesu dokaze koji, naravno, ne postoje“, istakao je Konavalov.

Pročitajte još:

Komentar