Već nekoliko nedelja italijansko izdanje „Stampa“ vodi informativne napade na ruske lekare.
Naime, italijanski list objavio je članak koji se poziva na neimenovane izvore, a u kojem se tvrdi da je 80 odsto ruskih isporuka u Italiju za borbu protiv epidemije kovid-19 „potpuno beskorisno ili malo korisno“ za zemlju. Autor je, čak, pretpostavio da sporazum između italijanskog premijera Đuzepea Kontea i predsednika Rusije Vladimira Putina ima geopolitičku konotaciju.
Jedan od novinara tog izdanja nazvao je ruske lekare i epidemiologe „specijalistima za biološke ratove“ koji su stigli u Italiju.
Mnogi stali u odbranu Rusije
Italijanski premijer Đuzepe Konte morao je da brani Rusiju od napada kojima je italijanska štampa izložila tu zemlju. Konte nazvao je izuzetno uvredljivim aludiranje na to da je Rusija navodno postavljala uslove za pružanje pomoći Italijanima u borbi protiv virusa korona.
On je dodao da ruski predsednik Vladimir Putin nikada nije želeo da iskoristi situaciju u Italiji za vršenje pritiska dok je iskazivao solidarnost sa italijanskim narodom. Izjava Rima zvučala je kao odgovor na napad Brisela.
„Ko god stoji iza informativne kampanje - većina italijanskog stanovništva ima pozitivan stav prema Rusiji“, rekao je bivši poslanik Evropskog parlamenta, italijanski publicista Đulijeto Kjeza za „Vzgljad“.
On je dodao da su većina televizijskih kanala na nacionalnom nivou i velika većina italijanskih medija sa zahvalnošću reagovali na rusku pomoć i da su predstavnici ruskog vojnog odeljenja u Italiji prihvaćeni kao prijatelji.
Voditelj Vladimir Solovjov prokomentarisao je za „Vzgljad“ brojne objave u evropskoj štampi, čiji je smisao bio da u zamenu za pomoć Italiji u borbi protiv KOVID-19, Moskva navodno želi da natera Rim da zahteva ukidanje sankcija.
On je ocenio da „ukoliko Zapad smatra da Rusija može da dobije kao zahvalnost za pomoć nešto osim dodatnog paketa sankcija - greši“.
„Nije važno šta kažu evropski političari ili mediji. Važno je da Ruse u Italiji dočekaju aplauzom i izvode našu himnu“, naglasio je, sa svoje strane, Solovjov.
Ranije je vrhovni predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednost Žozep Borelj ocenio da Kina i Rusija koriste sanitarnu krizu izazvanu koronom da povećaju svoju geopolitičku ulogu u svetu.
Sa njegove tačke gledišta, „velike sile kao što su Kina, Rusija, uz pomoć medija, povećavaju efekat svoje pomoći i svoju geopolitičku ulogu u svetu, uključujući za račun formiranja javnog mnjenja.
S tim u vezi, portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je da je Rusija uputila pomoć Italiji u borbi protiv virusa korona van političkog konteksta.
Podsetimo, 15 aviona Il-76 ruskih vazduhoplovnih snaga sa vojnim specijalcima i opremom za pomoć u borbi protiv pandemije virusa korona stiglo je u Italiju između 22. i 25. marta, kako bi pružili pomoć u borbi protiv kovida-19.