„Meni zapravo nije bilo jasno zbog čega je Kurti ovoliko ‘kasnio’ s tom odlukom. Ne iznenađuje me ni najmanje što je do ovoga došlo. Naravno, slažem se s mišljenjem brojnih kolega da je sve što se sada desilo zapravo posledica jakog američkog pritiska, ali su, koliko se sećam, Kurti i njegovi partneri ovo najavljivali i tokom svoje predizborne kampanje“, kaže Spahiu.
Upitan šta očekuje da će se dalje dešavati, sagovornik Sputnjika odgovara:
„Očekujem da će sada ponovo krenuti dijalog Beograda i Prištine, ali da će se, za razliku od ranijih razgovora, sve razvijati mnogo većom brzinom, mnogo jačim tempom. Tome će, prema mom mišljenju, najviše doprineti činjenica da je posrednik u dijalogu iz SAD veoma ozbiljan igrač, i to je veoma ohrabrujuće. U perspektivi, napokon bi moglo da dođe do okončanja spora dve strane, odnosno do konačnog rešenja kosovskog problema“, zaključuje Spahiu.
Podsetimo, Aljbin Kurti je prilikom obraćanja na vanrednoj konferenciji u Prištini rekao da je ukidanje takse na uvoz sirovina „znak dobre volje za rešavanje problema i odnosa sa Srbijom“.
On je naglasio da će Priština od 1. aprila ukinuti i sve preostale takse na period od 90 dana „ako srpska strana pokaže dobru volju“, ali je uslovio Evropsku uniju i Sjedinjene Američke Države.
„Neka Evropska unija razvije ovu akciju, počevši od liberalizacije viznog režima. Ako Srbija ne bude poštovala volju Vlade Kosova da ukloni ekonomske barijere, od 1. aprila počećemo s primenom reciprociteta – prvo u oblasti trgovine, a zatim na ekonomskom i političkom polju“, rekao je Kurti.