Islandski konji — razigrano čudo prirode koje ne mrda iz svoje postojbine

Sputnik

Pasminu su na Island doveli Vikinzi u 9. veku. Oni su odabrali male rase koje će stati na brod drakar. Danas je to jedina pasmina konja koja postoji na Islandu — više od hiljadu godina zabranjen je uvoz drugih vrsta u zemlju. Čak i ako je konj jednom odveden van svoje domovine, na primer da se takmiči, on se ne može vratiti. Sve se to radi kako bi se zaštitili od infekcija, jer životinje nemaju imunitet.

Mali rastom, dugonogi i krhki, sa dugim šiškama, podsećaju na ponije. Međutim, odlikuje ih velika snaga i izdržljivost. Oni takođe znaju da hodaju u pet koraka: korak, kas, galop, amble (skad) i telt — četvorotaktni brzi hod.

Samo su ovi konji tako zabavni da se igraju jedni sa drugima! Štaviše, veoma su mirni i brzi, ne plaše se čoveka i veruju mu. Koriste se za terenski rad, lov, jahanje, za porodično slobodno vreme i hipoterapiju.

1 / 15
Islandski konj je jak, izdržljiv i pouzdan, lake i skladne građe, atletskog, snažnog i elastičnog tela, a izuzetnog karaktera.
2 / 15
Islandski konji su vrlo snalažljivi i bistri — takvi su da bi preživeli u hranom skromnim, a klimatski teškim uslovima.
3 / 15
Danas je to jedina pasmina konja koja postoji na Islandu — više od hiljadu godina zabranjen je uvoz drugih vrsta u zemlju.
4 / 15
Iako je islandski konji relativno mali (130 do 145 cm) i težine između 300 i 400 kg, pogrešno je misliti da su prikladni samo za decu.
5 / 15
Islandski konj je vrlo temperamentna životinja. Uvek je spreman za trčanje i igru.
6 / 15
S trenažom islandskih konja započinje se tek nakon četrnaeste godine, a oni postižu visoku starosnu dob od 35 do 40 godina. Većina ih može vući i nositi jahače do 30 godina starosti.
7 / 15
Izuzetno je udoban za jahača i brzo trči, a tokom jahanja ležerno prelazi krajolik preko brda. Ima tipičan meki kas, koji je sled pokreta nogu.
8 / 15
Stil jahanja na islandskim konjima je posebna kategorija i tehnika koja se uči u islandskoj školi jahanja.
9 / 15
S islandskim konjem nećete zablistati u preskakanju prepreka, kao ni u dresurama, ali uživaćete u dugim divljim turama jahanja na konju kojem je pokret u prirodi deo svakodnevnog života.
10 / 15
U skandinavskoj mitologiji konji su bili poštovani, a islandska pasmina je, prema legendi, potekla od osmonogog konja Slejpnira, pomoćnika vrhovnog boga Odina.
11 / 15
Samo su ovi konji tako zabavni da se igraju jedni sa drugima!
12 / 15
Ždrebe staro samo jedan dan! Islandski konji dostižu zrelost kasno, u 7-8. godini, ali žive dugo — do 40 godina.
13 / 15
Boje konja mogu biti različite, na primer — crvena, smeđa, siva, crna, pegava.
14 / 15
Islandski konji na trkama postižu veliku brzinu od 50 kilometara na čas.
15 / 15
Islandski konji su izuzetno popularni u Evropi i Severnoj Americi.
Komentar