„Zaista, u našim planovima priličan udeo imaju projekti osvajanja prirodnih resursa, među kojima su i ugljovodonici Mozambika… Zaista, među projektima koji su intezivno razmatrani u poslednje vreme jeste i zajednički poduhvat — konzorcijum u kojem učestvuju mozambička kompanija, ’Rosnjeft‘ i ’Ekson mobil‘ za nalazišta gasa oko Mozambika“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, sada konzorcijum radi s odgovarajućim strukturama mozambičke vlade na pravnom aspektu zajedničkog posla.
„Ako su se u poslednje vreme u ’Ekson mobilu‘ pojavili nekakvi problemi, treba utvrditi o čemu je reč. Mislim da će to rešavati članovi konzorcijuma, direktno među sobom… i da će odlučujuću ulogu u tome igrati ne neki politički razlozi, geopolitičke računice nego realni interesi ekonomije država u kojima rade ove ili one kompanije. Videćemo koliko će ekonomske interese američkih kompanija poštovati američka vlada“, dodao je Lavrov.
„Rosnjeft“ i „Ekson mobil“ su 2015. godine dobile licencu s udelom od po 20 i 80 odsto za traganje za naftom u priobalju Mozambika.
U junu prošle godine potpredsednica „Rosnjefta“ Vlada Rusakova saopštila je da kompanije pregovaraju s državnim organima Mozambika o uslovima obavezujućih dokumenata. Ona je takođe navela da su geološke službe obe kompanije potvrdile da postoje dobri izgledi da se pronađu velika izvorišta gasa u obim oblastima.
„Ekson mobil“ je 1. marta saopštio da je odlučio da se povuče iz zajedničkih geološko-istraživačkih projekata s „Rosnjeftom“ zbog sankcija. Američka kompanija je navela da je radila ili da je planirala da sarađuje s „Rosnjeftom“ u Karskom i Čukotskom moru, kao i u Crnom moru, na teritoriji ukupne površine od 257.000 kvadratnih kilometara.
Kompanija planira da se povuče iz ovih projekata tokom ove godine, a sopstvenu štetu procenjuje na oko dvesta miliona dolara.