00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
SPUTNJIK INTERVJU
16:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
20:00
60 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
21:00
30 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
Beograđani – dobri domaćini
06:58
30 min
SPUTNJIK SPORT
Čekajući Novakovu dva'es petu - i novi ples Karijevih majstora
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
Ljubinka Milinčić: Tokom 2024. ubijena je demokratija u svetu, a šta nas tek sada čeka...
17:00
49 min
PROROK
Kakve će biti posledice iznenadnog preokreta u Rumuniji
17:49
11 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Sve se okrenulo naglavačke: Ovo je baš opasan presedan koji puno može da košta Evropu /video/

© AP Photo / Andreea AlexandruRumunija zastava
Rumunija zastava - Sputnik Srbija, 1920, 29.12.2024
Pratite nas
Gde je sada Laura Koveši? Gospođa koja je dugo gradila karijeru kroz rumunsko državno tužilaštvo i Nacionalnu direkciju za borbu protiv korupcije u ovoj zemlji, a kasnije avanzovala do glavnog tužilaštva EU gde se i danas nalazi, često je navođena kao primer beskompromisnog borca za zaštitu zakonitosti.
Za par godina, sa pravim ljudima na pravim mestima, moguće je uvesti red u državnoj upravi. Poslednja dešavanja iz Rumunije pokazuju dijametralno suprotno: ne samo da tu više nema nikakvog reda, nego se konstruiše opasan presedan koji celu Evropu može koštati puno.

Odakle uopšte da počnemo…

Dok Laura Koveši, naravno – ćuti. Odluka Ustavnog suda Rumunije o poništavanju predsedničkih izbora predstavlja toliku „brljotinu“ da je teško izabrati sa koje strane početi kritikovanje ovog događaja.
Radi kraćeg podsećanja, u drugi krug predsedničkih izbora (prvi krug održan 24. novembra) plasirali su se Kalin Đorđesku (u prvom krugu osvojio oko 23%) i Elena Laskoni (19,18%). Na trećem mestu završio je aktuelni premijer Marsel Čolaku sa 19,15% i svega tri hiljade glasova manje od Laskonijeve. Iz tog razloga, bilo je najava odmah nakon prvog kruga da će se „sudskim putem“ zahtevati novo brojanje glasova.
Ipak, izborni štab premijera Čolakua odustao je od toga, verovatno suočen sa „pretnjom zvanom Đorđesku“. Partijama „glavnog toka“ nisu trebale razmirice i rasprave, bez obzira da li su vlast ili opozicija, već sasvim suprotno – homogenizacija protiv alternativnog kandidata. U međuvremenu, za samo dve nedelje – od poništavanja predsedničkih izbora do danas, partije „glavnog toka“ već su uspele da se „dehomogenizuju“, a „ulje na vatru“ nalila je državna poreska uprava objavom o rezultatima istrage: kampanju Đorđeskua na društvenim mrežama (in)direktno je plaćala Nacionalno-liberalna partija, u cilju „odvlačenja glasova“ drugim protivkandidatima. Kandidat ove stranke, Nikolaje Čuka zauzeo je na kraju razočaravajuće peto mesto, sa 8,8% osvojenih glasova, tako da mu „subverzivna taktika“ nije pomogla.

Kako je Đorđesku iznenadio i sebe

Đorđesku, kao alternativni kandidat „glavnom toku“ rumunske politike, iznenadio je sve, pa verovatno i samog sebe. U izbornu trku ušao je kao potpuni autsajder, istraživači javnog mnjenja na samom početku kampanje „merili su“ njegov rejting na skromnih 2-4 posto.
Tokom kampanje, međutim, sve se okrenulo „natraške“, uključujući i potpuni debakl Mirčea Đoane koji je još letos najavljivan kao apsolutni favorit, a završio je na skromnih 6,3 posto (tek šesto mesto). Umesto novog prebrojavanja glasova, usledio je „medijsko-politički cunami“ protiv Đorđeskua, usmeren po dobro poznatim obrascima i algoritmima. Etiketa o ekstremnom desničaru još je i među blažim, u odnosu na sve što se moglo čuti. Greh Đorđeskua predstavljaju glasno protivljenje ratu u Ukrajini, kao i kritike na račun Svetskog ekonomskog foruma. Imajući u vidu njegovu profesionalnu biografiju, višedecenijski rad na temi održivog razvoja i saradnju sa raznim (ne)vladinim međunarodnim organizacijama, ono što govori o globalnim procesima i trendovima gotovo da deluje i kao „insajderski pogled“.
Laskonijevu su podržali Maja Sandu i Salome Zurabišvili, predstavnici gotovo svih partija „glavnog toka“, praktično celokupan nevladin sektor, a oglasio se i patrijarh saopštenjem o „čvrstoj posvećenosti članstvu Rumunije u EU“ što se ipak moglo tumačiti i kao delimično i indirektno „ograđivanje“ od Đorđeskua. Jer u „medijsko-političkom cunamiju“ sve je kontekstualizovano na nov način, uključujući i članstvo Rumunije u EU.
Odnosno, birači su navođeni na zaključak da ako Đorđesku pobedi, biće dovedeno u pitanje članstvo države u EU. Ipak, birače nište nije moglo zbuniti.

Istraživanja jasno pokazala rezultat

Ankete rađene četiri dana pred drugi krug predsedničkih izbora pokazale su da Đorđesku sigurno pobeđuje sa 62-67% osvojenih glasova. I onda je na scenu stupio Ustavni sud.
Kako bi zaštitila „ispravnost i zakonitost izbornog procesa“ ova institucija je, nakon uvida u obaveštajne podatke rumunskih bezbednosnih službi poništila izbore jer postoji sumnja kako se „izvandržavni akter“ umešao u izborni proces.
Tačna formulacija glasi da postoji „korelacija sa operativnim delovanjem državnog aktera“. U objavljenoj odluci i pratećem obrazloženju nigde se ne pominje da je taj „državni akter“ Rusija, ali to nije ni bilo neophodno detaljno naglašavati. Mediji i političari „glavnog toka“ opet su odradili svoj posao optužujući Đorđeskua da je u prvom krugu pobedio zahvaljujući ruskoj pomoći i manipulacijama na društvenoj mreži Tik-tok.
Zašto je ovo bila velika „brljotina“ Ustavnog suda i pre nego što je obelodanjeno da je kampanju na društvenim mrežama plaćala Nacionalno-liberalna partija?
Prvo, iz obrazloženja se uopšte ne može zaključiti da je bilo ikakvog mešanja „državnih aktera“, čak se ne može zaključiti kako je bilo neuobičajenih „manipulacija“. Ono što se iz obrazloženja vidi jeste da se radi o klasičnom digitalnom marketingu i sprovođenju predizborne kampanje preko društvenih mreža. Kampanja je bazirana na povezivanju (umrežavanju) 25 hiljada naloga (na mrežama Tik-tok i Telegram), koordinisanom transferu predizbornih materijala (govora, poruka, citata) i plaćenim „influenserima“ koji su podržavali Đorđeskua. Ovakav digitalni marketing imaju sve ozbiljne korporacije koje se odluče za reklamiranje ili popularizaciju preko društvenih mreža, čak se može konstatovati kako ovih 25 hiljada umreženih naloga za tu svrhu i nije neka impresivna brojka. Za širenje predizbornog materijala digitalnim putem plaćano je od 400 leja (oko 9000 dinara) do hiljadu evra, što su neke normalne tržišne cene (tarife) u ovom delu Evrope.

Ko to „tihuje“ po mrežama

Tvrdi se i da su neki nalozi bili registrovani u prošlosti, na primer još 2016. godine, pa su potom postali neaktivni, da bi se sada opet aktivirali, što izaziva sumnju. Takođe, stara konstrukcija, izneta još u prvoj izbornoj trci Donalda Trampa, o tome kako „ruske službe“ masovno registruju naloge po društvenim mrežama, koji potom godinama „tihuju“ i onda se aktiviraju u nekim odlučujućim predizbornim kampanjama.
Ta stvar sa nalozima koji se (de)aktiviraju već je objašnjena na drugim primerima, pošto je razumljivo da se pojedinci zainteresovani za politiku, političke grupe, organizacije i partije mobilišu baš pred izbore. Otuda i intenzivno deljenje poruka i video zapisa sa određenih naloga svake četiri godine ili baš pred izbore. Dakle, u celini obrazloženje prosto „ne pije vodu“.
Drugo, u ovom obrazloženju nigde se ne pokazuje niti dokazuje kakva je veza između kampanje vođene na društvenim mrežama i rasta popularnosti kandidata. Đorđesku je imao vrlo ubedljive medijske nastupe (najveći broj gledalaca pratio je debate sa njegovim učešćem, bez obzira ko su bili ostali sagovornici, što je značajan podatak), imao je i druge oblike kampanje, zašto su samo nalozi sa Tik-toka uticali na opredeljenje birača? Kako je tako nešto uopšte moguće tvrditi?
Treće, ako je moguće presudno uticati na biračko telo preko 25 hiljada umreženih naloga na dve društvene mreže, pri čemu je ukupan broj birača 18 miliona, onda je upitno šta se sa tim društvom dešava? Kakvo je stanje među Rumunima? Ili je pitanje: kakav legitimitet imaju „elitističke“ partije „glavnog toka“?
Četvrto, ako je zaista bilo „ruskog mešanja“ u izborni proces, pa je zbog tog mešanja i odlučen ishod prvog kruga izbora, postavlja se pitanje: u kakvom su to stanju rumunske institucije danas? Posmatrajući iz ugla teorija bezbednosti i dostupnih podataka, Rumunija je članica NATO-a, sa respektabilnim bezbednosnim strukturama, sa ogromnim budžetom za bezbednosne namene i važan činilac regionalne bezbednosti u jugoistočnoj Evropi. Svesno ili nesvesno, tek Ustavni sud je poslao poruku da ništa od ovih zaključaka nije tačno, te da po zemlji „vršljaju ruske službe“, sposobne da čak i „izaberu“ predsednika države. Potpuno paradoksalno, premijer Rumunije pozdravio je odluku Ustavnog suda dodajući kako je „izborni rezultat iskrivljen zbog mešanja iz Rusije“. Nigde ni reči o njegovoj odgovornosti. Ukoliko je zaista mešanja bilo, a to mešanje već tokom kampanje ili čak pre kampanje nije detektovano i sprečeno, onda je odgovornost za takav bezbednosni propust i na premijeru koji mora makar ponuditi ostavku. O čelnim ljudima kontraobaveštajnih institucija koje su neposredno nadležne za praćenje, analizu i sprečavanje mešanja suvišno je trošiti reči, oni su odavno morali podneti ostavke ili biti smenjeni.

Uticaj stranaca

Sasvim je jasno, Ustavni sud doneo je političku odluku, pod spoljnim pritiskom i nanoseći nenadoknadivu štetu Rumuniji. Svet, a pogotovo onaj njegov nezapadni deo, na rumunsku politiku sada će gledati drugačijim očima. Ono što je za sve ostale u rumunskom komšiluku, pa i šire – u Evropi, posebno značajno nakon ovog slučaja, jeste opasnost od uvođenja sasvim nove prakse u organizovanje izbornih procesa.
Dovoljno je da bezbednosne službe „nažvrljaju“ na papir manje ili više ubedljive analize zasnovane na manipulisanju verodostojnim podacima, da se pronađe pravni osnov da te i takve analize budu (zlo)upotrebljene i da se na osnovu toga upravlja izbornim procesima. Takvom metodologijom, doslovno svakog „nepoželjnog kandidata“ moguće je elimisati iz izbornog procesa, odnosno moguće je unapred definisati ishod izbornog procesa. Ono što se odigralo u Rumuniji veliki je izazov za evropsku demokratiju, ljudska prava i slobode svih Evropljana. Stvara se presedan koji može biti primenjivan bilo gde, bilo kada i protiv bilo koga.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala