https://lat.sputnikportal.rs/20241205/mediji-hrvatska-uputila-non-pejper-crnoj-gori-1180251130.html
Mediji: Hrvatska uputila non-pejper Crnoj Gori
Mediji: Hrvatska uputila non-pejper Crnoj Gori
Sputnik Srbija
Zvanični Zagreb uputio je Crnoj Gori pre petnaestak dana non-pejper, neformalni diplomatski dokument, u kojem je ispostavio zahteve za rešavanje nekoliko pitanja... 05.12.2024, Sputnik Srbija
2024-12-05T10:32+0100
2024-12-05T10:32+0100
2024-12-05T10:32+0100
region
region – politika
region
hrvatska
crna gora
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/09/19/1161697878_0:317:3077:2048_1920x0_80_0_0_060c255a54c3d7b4f1443a898181f6a1.jpg
Prema informacijama podgoričkih Vijesti iz Vlade i diplomatskih izvora, Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore primilo je dokument sa desetak tačaka, u kojima je, između ostalog, navedeno da je potrebno rešiti pitanja vlasništva nad školskim brodom „Jadran“, međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, pronalaska nestalih osoba, kao i pitanje naziva gradskog bazena u Kotoru.Hrvatska je u non-pejperu saopštila i da podržava put Podgorice ka Evropskoj uniji (EU) i da insistira na „dobrosusedskim odnosima“, dok je Crna Gora odgovorila na svaki ispostavljeni zahtev pojedinačno.Izvor lista iz diplomatskih krugova tvrdi da je Ministarstvo spoljnih poslova, na čijem je čelu Ervin Ibrahimović, ove sedmice odgovorilo, takođe u formi non-pejpera, kao i da je cilj dokumenta upućenog Hrvatskoj da se stvori prostor kako bi se moglo reći da se nešto radi na rešavanju spornih pitanja.Navodi da je Crna Gora, između ostalog, predložila formiranje radne grupe da bi se nastavili razgovori o razgraničenju, a da je na pitanje o imenu bazena u Kotoru, odgovorila rečima da je to odluka tamošnje lokalne vlasti, da su u toj opštini nedavno održani izbori i da nije formirana nova samouprava.Zahlađenje odnosa Podgorice sa Zagrebom počelo je zimus, nakon što je hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić otkazao, tokom posete Crnoj Gori, susret sa crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem zbog, kako je objasnio, Krapovićevih stavova o brodu „Jadran“ i spomen-ploči na nekadašnjem logoru Morinj u Kotoru.Krapović je prethodno izjavio da Hrvatska nema pravo da traži „Jadran“ i da ploča u Morinju treba da bude zamenjena drugom, „sa adekvatnim tekstom“.Na ploči, otkrivenoj pre dve godine, pominje se „velikosrpska agresija na Hrvatsku“ i piše „Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi“.Dodatno zaoštravanje odnosa usledilo je krajem juna, kada je crnogorski parlament usvojio Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i logorima Dahau i Mauthauzen.Posebna savetnica ministra spoljnih poslova Hrvatske, Vanda Babić Galić, kazala je za Vijesti da ne može ni da potvrdi, ni da demantuje upite lista da li je Zagreb poslao Podgorici non-pejper, a ako jeste - na šta se zahtevi u njemu odnose, te da li od njihovog ispunjavanja zavisi zatvaranje četiri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU do kraja godine.Pogledajte i:
hrvatska
crna gora
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e7/09/19/1161697878_273:0:3004:2048_1920x0_80_0_0_e1ec0511a42401ce44d7f26f9555c281.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
region – politika, region, hrvatska, crna gora
region – politika, region, hrvatska, crna gora
Mediji: Hrvatska uputila non-pejper Crnoj Gori
Zvanični Zagreb uputio je Crnoj Gori pre petnaestak dana non-pejper, neformalni diplomatski dokument, u kojem je ispostavio zahteve za rešavanje nekoliko pitanja koja smatra otvorenim i za koja tvrdi da narušavaju međusobne odnose dveju država.
Prema informacijama podgoričkih Vijesti iz Vlade i diplomatskih izvora, Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore
primilo je dokument sa desetak tačaka, u kojima je, između ostalog, navedeno da je potrebno rešiti pitanja vlasništva nad školskim brodom „Jadran“, međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, pronalaska nestalih osoba, kao i pitanje naziva gradskog bazena u Kotoru.
Hrvatska je u non-pejperu saopštila i da podržava put Podgorice ka Evropskoj uniji (EU) i da insistira na „dobrosusedskim odnosima“, dok je Crna Gora odgovorila na svaki ispostavljeni zahtev pojedinačno.
Izvor lista iz diplomatskih krugova tvrdi da je Ministarstvo spoljnih poslova, na čijem je čelu Ervin Ibrahimović, ove sedmice odgovorilo, takođe u formi non-pejpera, kao i da je cilj dokumenta upućenog Hrvatskoj da se stvori prostor kako bi se moglo reći da se nešto radi na rešavanju spornih pitanja.
Navodi da je Crna Gora, između ostalog, predložila formiranje radne grupe da bi se nastavili razgovori o razgraničenju, a da je na pitanje o imenu bazena u Kotoru, odgovorila rečima da je to odluka tamošnje lokalne vlasti, da su u toj opštini nedavno održani izbori i da nije formirana nova samouprava.
Zahlađenje odnosa Podgorice sa Zagrebom počelo je zimus, nakon što je hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić otkazao, tokom posete Crnoj Gori, susret sa crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem zbog, kako je objasnio, Krapovićevih stavova o brodu „Jadran“ i spomen-ploči na nekadašnjem logoru Morinj u Kotoru.
Krapović je prethodno izjavio da Hrvatska nema pravo da traži „Jadran“ i da ploča u Morinju treba da bude zamenjena drugom, „sa adekvatnim tekstom“.
Na ploči, otkrivenoj pre dve godine, pominje se „velikosrpska agresija na Hrvatsku“ i piše „Sećamo se zločina počinjenih da bi se osramotili ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su preživeli zatočenici. Da se nikada ne ponovi“.
Dodatno zaoštravanje odnosa usledilo je krajem juna, kada je crnogorski parlament usvojio Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i logorima Dahau i Mauthauzen.
Posebna savetnica ministra spoljnih poslova Hrvatske, Vanda Babić Galić, kazala je za Vijesti da ne može ni da potvrdi, ni da demantuje upite lista da li je Zagreb poslao Podgorici non-pejper, a ako jeste - na šta se zahtevi u njemu odnose, te da li od njihovog ispunjavanja zavisi zatvaranje četiri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU do kraja godine.