00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
RUSIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Rusije i Zajednice nezavisnih država

Opasan potez Amerike! Sad je jasno šta je prva meta Rusije u slučaju sukoba sa NATO-om

© AP Photo / Petr David JosekAmerički vojnici, konvoj
Američki vojnici, konvoj  - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2024
Pratite nas
Raketni lanseri Mk-41 VLS koji se nalaze u novoj američkoj bazi protivraketne odbrane u Poljskoj omogućavaju lansiranje projektila „Tomahavk“ sa nuklearnom bojevom glavom, što predstavlja direktnu pretnju bezbednosti Rusije, upozorava ruski vojni ekspert Igor Korotčenko, povodom otvaranja američke baze na 165 kilometara od granice s Rusijom.
S tim u vezi, u slučaju direktnog vojnog sukoba sa NATO-om, Rusija treba da označi tu bazu kao prioritetnu metu, naglasio je ekspert.
Pojava nove baze za protivraketnu odbranu znači da SAD povećavaju svoju sposobnost presretanja ruskih interkontinentalnih balističkih raketa u potencijalnom vojnom sukobu.
Baza u Rezikovu, na severu Poljske, deo je većeg odbrambenog raketnog štita NATO-a „Idžis ašor“, namenjenog za presretanje balističkih projektila kratkog i srednjeg dometa. Ostali elementi štita uključuju bazu u Rumuniji, američke razarače u španskoj luci Rota i radar za rano upozoravanje u Kuredžiku, u Turskoj.
„Pre svega, reč je o stvaranju američkog pojasa protivraketnih odbrambenih objekata na teritoriji Evrope, odnosno na bližnjim granicama. Generalno, baza je opremljena raketnim sistemima SM-3, koji su već u ranijim probama dokazali svoju sposobnost da uništavaju interkontinentalne balističke rakete, kao i satelite u bliskoj zemljinoj orbiti. U tom pogledu, radi se o približavanju američke infrastrukture protivraketne odbrane direktno ruskim granicama. Ovo je glavna pretnja“, konstatuje Korotičenko.
Drugu opasnost predstavlja univerzalan američki lanser Mk-41 sa protivraketama-presretačima SM-3, koji može da lansira i krstareće rakete „Tomahavk“, konvencionalne, ali i nuklearne.
„To znači da će biti izuzetno teško otkriti pripremu napada na Rusiju, pre nego što taj udar stvarno bude izveden. Zbog toga ovu bazu ruski vojni vrh smatra faktorom destabilizacije, i očigledno je da će biti prioritetna meta u slučaju vojnog konflikta u Evropi“, ističe Korotčenko.
Ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov kaže da bi ruski operativno-taktički raketni sistem „Iskander“, koji se nalazi u Kalinjingradskoj oblasti, mogao da uništi američku bazu protivraketne odbrane u Poljskoj u slučaju direktnog sukoba Rusije i NATO-a.
U bazi su instalirani i radari AN/SPY-1, a Leonkov navodi da je radar postavljen u bazi u Poljskoj sposoban da otkrije i prati do 300 ciljeva, kao i da istovremeno navodi 18 raketa za presretanje. Osim toga, može da otkrije ciljeve na udaljenosti većim od hiljadu kilometara, pa će stoga kontrolisati veći deo evropskog dela Rusije.

Kakav će biti odgovor Rusije

Američka baza u Redzikovu otvorena je u sredu, a ceremoniji otvaranja prisustvovali su predsednik Poljske Andžej Duda i generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
Ova baza protivraketne odbrane je prva stalna baza američke vojske u Poljskoj, a otvorena je u trenutku kada je u Poljskoj prisutna zabrinutost zbog moguće promene američke spoljne politike nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima.
Američki ambasador u Poljskoj Mark Bžezinski je na otvaranju rekao da baza sada već radi na nivou punih operativnih mogućnosti, dok je Duda pozvao da se u Poljsku prebace američki vojnici i baze ukoliko negde nisu zadovoljni.
Prema trenutnim podacima, u Poljskoj se sada nalazi oko 10.000 američkih vojnika.
Duda je podsetio i da je Poljska jedan od najvećih uvoznika američkog oružja, a arsenal je širok: od raketnih sistema „Hajmars“ i PRO sistema „Patriot“, preko lovaca F-35, tenkova „Abrams“ do helikoptera „Apač“ i drugog oružja.
Odgovarajući na pitanje kakav će biti odgovor Rusije na pojavljivanje američke baze u blizini ruskih granica i da li će on uključiti moguće raspoređivanje novog ruskog naoružanja ili nove vojne infrastrukture Korotčenko kaže:
„Ne, mislim da su sada glavni napori Rusije usmereni na rešavanje problema specijalne vojne operacije. Stoga će jedina reakcija biti vojno planiranje na nivou operativnih planova ruskog Generalštaba, koji će kao prioritet uključiti uništavanje američkog protivraketnog odbrambenog objekta na teritoriji Poljske u slučaju vojnog sukoba Rusije i NATO-a“.
Osvrćući se na glavne rizike koje predstavlja postavljanje američke baze u blizini ruskih granica, Korotčenko podvlači da je glavna pretnja moguće tajno raspoređivanje krstarećih raketa „Tamahavk“, kako sa konvencionalnim, tako i sa nuklearnim bojevim glavama.
„To se može uraditi uz visok stepen tajnosti i faktički mi ćemo se suočiti sa prisustvom nuklearne pretnje u neposrednoj blizini ruske teritorije. Ovo je glavna stvar. Baza omogućava da se koristi ne samo kao protivraketni odbrambeni objekat, već i kao mesto za razmeštanje krstarećih raketa ‘Tomahavk’, kopnenog baziranja, a potom može biti iskorišćena i za napad na Rusiju u uslovima realne agresije“, zaključio je Korotčenko.
Podsetimo, Pentagon je u maju saopštio da je zaključen ugovor između Ministarstva odbrane SAD i američke kompanije „Nortrop Gruman“ vredan 49 miliona dolara s ciljem uspostavljanja integrisanog sistema upravljanja PVO i PRO za potrebe Poljske.
SAD su takođe insistirale na tome da taj sistem nije usmeren protiv Rusije, već, navodno, treba da služi za odbranu od iranskih raketa.
Rusija je, međutim, upozorila na aktivnost NATO-a kod svojih granica koja je bez presedana, a odvija se pod izgovorom obuzdavanja „ruske agresije".
Kremlj ističe da Moskva nikome ne preti, ali i da će odreagovati na sve aktivnosti, potencijalno opasne po njene interese. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je ocenio da otvaranje američke baze u Poljskoj predstavlja pokušaj obuzdavanja ruskog vojnog potencijala, što će dovesti do preduzimanja odgovarajućih mera za obezbeđivanje pariteta.
Američki vojnici na ceremoniji dočeka bataljona NATO-a pod rukovodstvom SAD u poljskom Ožišu - Sputnik Srbija, 1920, 01.11.2024
SVET
Stvara se „Istočni štit“: Poljska počela izgradnju utvrđenja na granici sa Rusijom
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala