00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ORBITA KULTURE
10:00
120 min
SPUTNJIK INTERVJU
17:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
21:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
07:00
30 min
ORBITA KULTURE
16:00
120 min
MILJANOV KORNER
Realnost je da se Partizan i Zvezda bore za mesto u plej-inu
20:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
„Rozanov“
20:30
30 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
Autorska emisija Ljubinke Milinčić
21:30
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Vučević o dolasku Šolca u Beograd: Postoji šansa ali ne mogu da kažem da je to sigurno

© Sputnik / Lola ĐorđevićMiloš Vučević
Miloš Vučević - Sputnik Srbija, 1920, 17.07.2024
Pratite nas
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da će nemački kancelar Olaf Šolc verovatno u petak doći u posetu Beogradu, ali da ta informacija nije zvanično potvrđena.
"Ne mogu da kažem da je to sigurno, ali postoji šansa", rekao je Vučević za Tanjug, upitan o nezvaničnim najavama da će Šolc doći u posetu Bogradu i da će tema biti litijum.
"Ne vidim šta je tu loše. Pa to znači da mi imamo prednost u našim rukama", rekao je Vučević.
On je dodao i da, ako bude prilike za razgovor, tema će biti naši interesi, evropski put Srbije, kao i bilateralni odnosi sa Nemačkom.
"Razgovaraćemo o situaciji na Kosovu i Metohiji, razgovaraćemo o pritiscima koje Republika Srpska trpi i pokušajima revizije Dejtonskog sporazuma na uštrb Republike Srpske i srpskog naroda u BiH, o ekonomskoj saradnji...", rekao je Vučević.
Premijer Srbije izjavio je da se projekat "Jadar", nakon što je Vlada usvojila odluku Ustavnog suda o vraćanju prostornog plana posebne namene za taj projekat, nalazi u početnoj fazi i da sama odluka ne govori o tome da će rudarenja biti.
On je za Tanjug istakao da prostorni plan posebne namene ne prejudicira donošenje rudarskih, građevinskih dozvola, niti ekoloških dozvola. Dodaje da studija Rio Tinta o zaštiti životne sredine nije dovoljna, te da će procenu raditi i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
"Oni moraju sve iz početka da krenu ako budu hteli da se bave time, a mi ćemo onda svi zajedno, i tu pozivam stručnu javnost da bude uključena i da pratimo svi zajedno šta je to što će biti predstavljeno kao eventualni koncept vađenja jadarita i litijuma", rekao je Vučević.
Premijer naglašava da Vlada Srbije nije zastupnik interesa nijedne privatne kompanije, niti druge države.
"Mene interesuje samo šta je to što Srbija dobija, šta su ekonomske i političke prednosti za građane Srbije. To znači da me interesuje briga o zdravlju ljudi, zaštita životne sredine, očuvanje naših potoka, reka, livada, šuma, vazduha i vode", poručio je Vučević.
Kako kaže, država neće pristajati na minimum, već će tražiti maksimum zaštite životne sredine.
"I onda da pričamo i o onome što su definisali kao vrednosni lanac, da pričamo o ekonomiji, da vidimo šta to donosi za privredu Srbije. Znači, nije pitanje sirovine, nego je pitanje da li dolaze fabrike i kakve fabrike", kazao je premijer.
Kako kaže, to je šansa za nova radna mesta ne samo za Loznicu i Krupanj, već za celu Zapadnu Srbiju.
"To dovodi do većih prihoda za budžet države, to dovodi do većih prihoda lokalnih samouprava. To znači da će biti veće plate, penzije, da će biti više para da se investira u puteve, u kulturu, u socijalno stanovanje", istakao je on.
Predsednik Vlade naglašava da litijum, kao kritični mineral, predstavlja geopolitičku prednost naše zemlje, koju treba iskoristiti.

Želimo u EU, ali ne zato što imamo neke snažne emocije

Vučević je, govoreći o članstvu Srbije u EU, izjavio da nema zaokružene ervopske priče bez Zapadnog Balkana i poručio da će Srbija nastaviti da radi sve što je do nje, da se razvija, sprovodi reforme koje su u njenom interesu, ali da ostane slobodna i nezavisna država.
"Od Brisela isto tako zavisi da li želi ili ne želi proširenje. Mi bismo želeli da se priključimo EU, ali ne zato što imamo neke snažne emocije ka EU, ne mislim da je EU pitanje emocija, nemaju ni oni međusobno preterane emocije već imaju političke i ekonomske interese. Kada to postavimo na racionalni nivo onda vidimo zašto je naš cilj da budemo članice EU", naveo je on za Tanjug.
Iako je bilo bezbroj datuma u protekle 24 godine kada bi Srbija mogla da bude primljena u EU, Vučević kaže da Srbija treba da radi na svom cilju i da plan rasta koji treba da bude usvojen do kraja leta u Vladi Srbije iskoriti pametno za razvoj države.
Kako je naveo, brzina evrointegracija ne zavisi samo od Srbije, istakavši da se već tri godine čeka na otvaranju novog klastera.
"Ako možemo da dobijemo zelene linije koridora za prolazak kroz granice za naše kamione bez zadržavanja, ako možemo oko automobilske industrije da dobijemo istu kategorizaciju kao što se proizvodi u EU, to su prednosti za našu državu, a ovi procesi neka idu svojim tokom i nadam se da će biti uspešni, radićemo da budu uspešni", poručio je on.

Ne očekujem promenu politike SAD i EU prema KiM

Premijer Srbije je izjavio da ko god da pobedi na američkim izborima, ne može da se očekuje drastična promena politike SAD.
On je tako odgovorio na pitanje da li promene u Briselu i eventualne promene u Vašingtonu nakon izbora mogu da utiču na pregovore Beograd i Prištine i na ponašanje premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, i dodao da se oba kandidata (Donald Tramp i Džozef Bajden) kandiduju za svoj poslednji mandat, kao i da su spremni da donose teže ili važnije odluke.
"Od sastava EK ne očekujem velike promene, činjenica da dolazi estonska premijerka na čelo Ministarstva za spoljne i odbrambene poslove, mislim da će to pojačati antiruski narativ i tvrđu politiku", ocenio je on.
Vučević smatra da Kurti do izbora na Kosovu i Metohiji neće odustati od svoje agende, i dodao da ne vidi nikakav pomak osim straha da Kurti hoće da uvuče Srbiju u sukobe i protera Srbe sa KiM.
Predsednik Vlade kaže da ima snažnih argumenata i za i protiv da Srbi učestvuje na izborima na KiM, istakavši da je to vrlo teška odluka koja treba da bude doneta.
"Videli ste oko popisa, dobar deo Srba na severu nije učestvovao u popisu na KiM. Nemoguće je da Zvečan ima 100 stanovnika, vidite da su Srbi na severu bojkotovali popis, u Gračanici su učestvovali", naveo je on.
Dodaje da je najveći pritisak pre svega na severu KiM jer je tu najhomogenija srpska zajednica, i zato što je sever KiM primarna meta Kurtiju u etničkom čišćenju.
Vučević je napomenuo da je srpska zajednica izložena brojnim pritiscima u regionu, i dodao da se vodi antisrpska politika u regionu, a Srbija optužuje da je ona agresor i faktor nestabilnosti u regionu.
"Mi dve i po godine slušamo da ćemo nekog da napadamo, da se spremamo za neke ratove. Dve i po godine pričamo da ne idemo u nikakve ratove, ne spremamo se, jačamo vojsku da nas niko ne napadne, ne da bismo mi nekog napali. Mi smo ti koji molimo sve da se svi problemi i otvorena pitanja rešavaju kroz proces dijaloga, razgovora", zaključio je Vučević.

Zabrinut sam za Vučićevu bezbednost

Premijer je rekao da kriminalnom klanu koji predvodi Radoje Zvicer glavna meta jeste predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i da je zabrinut za njegovu bezbednost.
Vučević je dodao da je njima problem Srbija na čelu sa Vučićem, kao i da on ima problem zbog hapšenja Veljka Belivuka, proterivanja kavačkog i škaljarskog klana i onemogućavanja mafijašima da upravljaju Srbijom i delom regiona kao što je to bilo do 2012.
Kako je istakao, oni su imali, ne samo kriminalne aktivnosti, nego su oni iz tih kriminalnih fondova finansirali i određene političke strukture i medije i praktično sebi pravili potporu.
Dodao je da su se bavili koruptivnim stvarima kako bi kontrolisali policiju i tužilaštvo.
"I zato je njima Vučić glavna meta", naveo je on.
Vučević je napomenuo da ga više brine pitanje bezbednosti predsednika Srbije.

Uskoro sednica republičke i pokrajinske vlade i razgovori sa gradonačelnicima

Vučević je najavio da će biti održana zajednička sednica republičke i pokrajinske vlade, navodeći da to nisu "suprotstavljeni tabori" već jedinstven politički spektar.
Vučević je rekao da uskoro očekuje i razgovore sa gradonačelnicima, ali i razgovore sa gradonačelnikom Beograda Aleksandrom Šapićem.
"Mislim da je prirodno da predsednik vlade i gradonačelnik glavnog grada zajedno dogovore najvažnje stvari, najvažnje projekte za glavni grad koji podržava i država, ali i sa gradonačelnicima Novog Sada, Niša, Kragujevca, ali i predsednicima opština u manjim sredinama. Niko nije manje bitan za Srbiju", naveo je Vučević.
On je najavio da će početkom avgusta biti obeležena godišnjica pogroma Srbija u akciji "Oluja", nakon toga 100 dana vlade i zatim brojne posete.
Govoreći o obeležavanjima godišnjica pomena, Vučević je napomenuo da je na pomenu u Potočarima u fokusu bila Srbija i njen predsednik Aleksandar Vučić, kao i da su to bile najčešće izgovarane reči.
Vučević je istakao da u Srebrenici ima saosećanja prema boli koju ima bošnjačko-muslimanski narod, ali da tu nema bola i saosećanja sa srpskim žrtvama.
"Kada smo mi davali pomen stradanju Srba u tom srednjem Podrinju, u Bratuncu, nema nikoga. Niko se ne saoseća sa srpskim žrtvama. Mi sami moramo da oplakujemo i molimo se za pokoj duša naših sunarodnika koji su stradali, ali ako je nešto dobro u svemu tome, onda je dobro da smo se mi probudili i prizvali pameti i savesti da ne zaboravljamo naše žrtve i naše ljude", rekao je Vučević.
Pogledajte i:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala