https://lat.sputnikportal.rs/20240303/krusevac-dobija-naucno-tehnoloski-park-polozen-kamen-temeljac-1168372536.html
Kruševac dobija Naučno-tehnološki park, položen kamen temeljac
Kruševac dobija Naučno-tehnološki park, položen kamen temeljac
Sputnik Srbija
Polaganjem kamena temeljca počinje izgradnja Regionalnog industrijsko-tehnološkog parka u Kruševcu, koji će se prostirati na površini od 10.000 kvadrata u... 03.03.2024, Sputnik Srbija
2024-03-03T14:28+0100
2024-03-03T14:28+0100
2024-03-03T14:27+0100
naučno -tehnološki park
kruševac
ana brnabić
ekonomija
srbija – ekonomija
ekonomija
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/images/sharing/article/serbian-latin/1168372536.jpg?1709472479
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas ceremoniji polaganja kamena temeljca za izgradnju Naučno-tehnološkog parka u Kruševcu.Ona je čestitala Kruševcu i Kruševljanima što time praktično staju u red gradova kao što su Beograd, Novi Sad, Čačak, Niš, Kragujevac, koji će imati naučno-tehnološki park.Ona je dodala da je za dve i po godine završeno projektovanje, da su našli finansiranje, potpisali ugovor o finansiranju s Evropskom bankom za obnovu i razvoj koja daje najpovoljnije moguće kredite, a da je zatim sve to ratifikovano u Skupštini, raspisan tender, izabrana najbolja ponuda i krenulo se u izgradnju.„Uvek je važan dan kada počinjete nešto novo. A mi sada počinjemo da gradimo još jedan od onih projekata koje smo obećali čitavoj Srbiji i celom našem narodu u okviru programa Srbija 2027 - Skok u budućnost. Mnogi su mislili kada smo predstavili taj Plan da su to samo bajke, maštarije, da nije moguće sve to uraditi za četiri godine. Ali vidite da se radi i vidite da svaki dan počinjemo ili nastavljamo neki od tih projekata“, rekla je premijerka.Otvaranje NTP Kruševac planirano je 2026. godine, a investicija je vredna oko šest miliona evra.U Kruševcu, NTP će biti smešten na lokaciji bivše upravne zgrade Hemijske industrije „Župa“ u Dedini i zauzeće površinu od 1,6 hektara, na kojoj će se nalaziti glavna zgrada, konferencijske sale i 39 poslovnih modula namenjenih za rad tehnološko i istraživački orijentisanih kompanija za više od 200 korisnika.U drugom delu je planirano 14 proizvodnih modula od po 280 metara kvadratnih, a ukupna površina hala je oko 4.000 metara kvadratnih.U Vladi Srbije su u junu prošle godine potpisani Ugovor o zajmu i Ugovor o projektu između Vlade Srbije i EBRD, kojim je obezbeđeno 80 miliona evra, od kojih će 70 miliona biti opredeljeno za izgradnju naučno-tehnoloških parkova u Čačku, Nišu i Kruševcu, a ostalih 10 miliona za izgradnju BIO 4 kampusa u Beogradu.Svečanom polaganju kamena temeljca prisustvovali su gradonačelnik Kruševca Ivan Manojlović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, direktorka Biznis inkubator centra Kruševac Martina Manojlović kao i direktor EBRD za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli.Pogledajte i:
kruševac
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2024
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
naučno -tehnološki park, kruševac, ana brnabić, srbija – ekonomija, ekonomija
naučno -tehnološki park, kruševac, ana brnabić, srbija – ekonomija, ekonomija
Kruševac dobija Naučno-tehnološki park, položen kamen temeljac
Polaganjem kamena temeljca počinje izgradnja Regionalnog industrijsko-tehnološkog parka u Kruševcu, koji će se prostirati na površini od 10.000 kvadrata u industrijskoj zoni.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas ceremoniji polaganja kamena temeljca za izgradnju Naučno-tehnološkog parka u Kruševcu.
Ona je čestitala Kruševcu i Kruševljanima što time praktično staju u red gradova kao što su Beograd, Novi Sad, Čačak, Niš, Kragujevac, koji će imati naučno-tehnološki park.
„Na Kruševcu je možda još veća obaveza i još veća odgovornost, a to je da ovo bude regionalni centar za napredne tehnologije, za naprednu industriju, za čitav razvojni okrug pa i šire“, poručila je Brnabić.
Ona je dodala da je za dve i po godine završeno projektovanje, da su našli finansiranje, potpisali ugovor o finansiranju s Evropskom bankom za obnovu i razvoj koja daje najpovoljnije moguće kredite, a da je zatim sve to ratifikovano u Skupštini, raspisan tender, izabrana najbolja ponuda i krenulo se u izgradnju.
„Uvek je važan dan kada počinjete nešto novo. A mi sada počinjemo da gradimo još jedan od onih projekata koje smo obećali čitavoj Srbiji i celom našem narodu u okviru programa Srbija 2027 - Skok u budućnost. Mnogi su mislili kada smo predstavili taj Plan da su to samo bajke, maštarije, da nije moguće sve to uraditi za četiri godine. Ali vidite da se radi i vidite da svaki dan počinjemo ili nastavljamo neki od tih projekata“, rekla je premijerka.
Otvaranje NTP Kruševac planirano je 2026. godine, a investicija je vredna oko šest miliona evra.
U Kruševcu, NTP će biti smešten na lokaciji bivše upravne zgrade Hemijske industrije „Župa“ u Dedini i zauzeće površinu od 1,6 hektara, na kojoj će se nalaziti glavna zgrada, konferencijske sale i 39 poslovnih modula namenjenih za rad tehnološko i istraživački orijentisanih kompanija za više od 200 korisnika.
U drugom delu je planirano 14 proizvodnih modula od po 280 metara kvadratnih, a ukupna površina hala je oko 4.000 metara kvadratnih.
U Vladi Srbije su u junu prošle godine potpisani Ugovor o zajmu i Ugovor o projektu između Vlade Srbije i EBRD, kojim je obezbeđeno 80 miliona evra, od kojih će 70 miliona biti opredeljeno za izgradnju naučno-tehnoloških parkova u Čačku, Nišu i Kruševcu, a ostalih 10 miliona za izgradnju BIO 4 kampusa u Beogradu.
Svečanom polaganju kamena temeljca prisustvovali su gradonačelnik Kruševca Ivan Manojlović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, direktorka Biznis inkubator centra Kruševac Martina Manojlović kao i direktor EBRD za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli.