Objavljena detaljna prognoza za maj: Red sunca, red oblaka, pljuskovi i iznenađenje krajem meseca
© Flickr / Dennis Skleyprolećna kiša
© Flickr / Dennis Skley
Pratite nas
Prema prognozi i najavama u maju će biti toplo vreme, ali sa padavinama, praćenim lokalnom grmljavinom. Na sajtu RHMZ prikazana je mesečna prognoza u kojoj se navodi da će posle 20. maja maksimalne dnevne temperature dostići 28 stepeni.
Prva nedelja maja biće promenljiva, uz čestu pojavu oblačnosti i kiše, s lokalnim pljuskovima i grmljavinom.
Od 5. maja sledi porast temperature, pa će za vikend 7. i 8. maja najviša dnevna iznositi 25 stepeni, dok nas stabilizacija vremena očekuje tek u poslednjoj nedelji maja.
„I tokom tih dana očekuje se smena sunčanih i oblačnih intervala, uz pojavu lokalnih pljuskova s grmljavinom. Oko 9, 10. maja očekuje se prolazno zahlađenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Temperature će biti u padu za oko 7 stepeni, a biće predela kada će maksimalna temperatura ponegde biti oko 15 stepeni“, navodi meteorolog Đorđe Đurić, prenose beogradski mediji.
© Foto : RHMZ/snimak sa ekranaVremenska prognoza za Beograd, za narednih pet dana
Vremenska prognoza za Beograd, za narednih pet dana
© Foto : RHMZ/snimak sa ekrana
Vreme u Beogradu
Prema prognozi RHMZ, prva nedelja maja biće promenljiva, vreme će biti umereno oblačno sa povremenim kratkotrajnim pljuskovima. Minimalna dnevna biće osam stepeni u petak, dok će maksimalna dnevna iznositi 24 stepena u subotu.
U Novom Sadu do 25 stepeni
U Novom Sadu u prvoj nedelji maja temperatura će dostići 25 podeok, ali će vreme biti umereno oblačno, s mogućim pljuskovima. Najtopliji dan tokom ove sedmice biće subota, dok će se tokom nedelje minimalna dnevna kretati od osam do 12 stepeni, a maksimalna od 19 do 25 stepeni.
Kiša u Nišu
U Nišu će vreme tokom prve nedelje maja biti umereno oblačno, dok se u sredu očekuje kiša. Minimalna dnevna temperatura kretaće se od devet do 12 stepeni, dok je predviđena maksimalna dnevna u toku sedmice od 18 do 25 stepeni.
Sredina maja
Prema predviđanjima meteorologa, sredina maja biće toplija s prosečnom maksimalnom temperaturom do 25 stepeni, uz povremenu oblačnost i pojavu lokalnih pljuskova s grmljavinom.
„Prema sredini meseca očekuje se porast temperature vazduha, tako da će se one kretati od 20 do 25stepeni, ali biće promenljivo oblačno, uz čestu pojavu lokalnih pljuskova s grmljavinom. Biće idealnih uslova i za grmljavinske oluje i nepogode s gradom, olujnim vetrom i obilnim pljuskovima. Padavine će biti vrlo lokalnog karaktera, što znači da će ih ponegde biti u većim količinama, a nedaleko može proći i bez kapi kiše, što je i uobičajena situacija tokom prolećnih pljuskovitih padavina“, objasnio je meteorolog Đurić.
Stabilizacija vremena i zahlađenje
Prema prognozi i najavama nestabilno vreme biće do 20. maja, a nakon toga uslediće stabilizacija.
„Oko 20. maja, odnosno krajem druge i tokom početka treće dekade maja usledila bi stabilizacija vremena, a takvo vreme bilo bi uvod da se sve više približavamo letu. Maksimalne temperature vazduha bile bi od 24 do 28 stepeni, lokalno i do 30, tako da je tokom tih dana ponegde moguće da temperature prvi put ove godine dostignu 30stepeni. Prema kraju maja očekuju se česti pljuskovi s grmljavinom, uz pojavu grada i jačih grmljavinskih oluja, uglavnom lokalnog karaktera. Iako će biti nešto svežije, uz temperature od 22 do 26 stepeni, biće i vrlo sparno, zbog povećane vlažnosti vazduha“, kaže Đurić.
Biometeorološka prognoza
RHMZ navodi da biometeorološke prilike mogu imati povoljan uticaj na hronično obolele i osetljive osobe, ali se izvesna opreznost, pak, savetuje srčanim bolesnicima. Moguća je pojava glavobolje u blažoj formi. Preporučuje se boravak na otvorenom uz umerenu fizičku aktivnost.
„Očekivana biometeorološka situacija može izazvati tegobe kod astmatičara i osoba sa psihičkim oboljenjima. Razdražljivost i glavobolja su moguće meteoropatske reakcije. Neophodna je povećana pažnja svih učesnika u saobraćaju“, navode iz RHMZ.
Vremenske oscilacije
Lekari kažu da vremenske oscilacije mogu ne samo da utiču na hronične bolesnike i meteoropate, već i na sve ostale.
Stručnjak za kardiovaskularne bolesti, doc. dr Tomislav Kostić objasnio je da vremenske oscilacije mogu uticati na najosetljivije pacijente.
„Srce i krvni sudovi reaguju na razne promene kada je vreme u pitanju. Srce ima svoj mehanizam širenja i skupljanja i temperaturne razlike utiču na to. Kod pacijenata koji imaju očuvane krvne sudove ne dolazi da nekih značajnih promena, međutim, kod pacijenata koji imaju oštećene krvne sudove, koji su suženi zbog nekih faktora rizika, nakupljanja masnoća, stvaranje plakova koji onemogućavaju adekvatnu cirkulaciju može doći do problema“, objasnio je dr Kostić.
Prema njegovim savetima, važno je da se ne preskače terapija, ali da se izbegava koliko je moguće izlazak u najhladnijem periodu dana.