Pariz zatrpan smećem, pacovi na ulicama: Posledice štrajka u glavnom gradu Francuske /video, foto/
20:45 12.03.2023 (Osveženo: 20:59 12.03.2023)
© AP Photo / Michel EulerPariz zatrpan smećem zbog štrajka protiv penzione reforme
© AP Photo / Michel Euler
Pratite nas
Hiljade tona smeća nagomilalo se na ulicama Pariza nakon sedam dana štrajka sakupljača otpada, koji se protive vladinoj penzionoj reformi, saopštila je danas gradska skupština. Parižani su zabrinuti i zbog masovne pojave pacova na ulicama.
Tri spalionice izvan glavnog grada Francuske pogođene su prekidima u radu zbog kojih su trotoari prekriveni crnim vrećama i prepunim kantama.
Pariska agencija za kućni otpad „Siktom“ saopštila je da je preusmerila kamione za smeće na druga mesta za skladištenje i preradu u regionu i da još nije neophodno da pozove u pomoć policiju.
Nadležna gradska služba je u poslednjih sedam dana sakupljala smeće samo u polovini pariskih okruga. Štrajk je pogodio neke od najekskluzivnijih oblasti, uključujući peti, šesti i šesnaesti arondisman.
#Paris streets overflow with garbage after cleaning workers continue to join nationwide protests against pension reform.#War is more important than disease spreading in City of Light. pic.twitter.com/42o0rd55Cm
— K K (@kk0000000000) March 11, 2023
Ostale okruge opslužuju privatne firme koje nisu štrajkovale.
Prema sindikatu CGT, sakupljači otpada i vozači trenutno mogu da se penzionišu sa 57 godina života, ali će se suočiti sa još dve godine rada u skladu sa planiranom reformom, koja i dalje dozvoljava prevremeno penzionisanje onima koji su bili suočeni sa teškim uslovima rada.
Očekivani životni vek radnika službe za sakupljanje smeća je 12 do 17 godina ispod proseka za zemlju u celini, kažu u CGT-u, prenose francuski mediji.
© AP Photo / Michel EulerPariz zatrpan smećem zbog štrajka protiv penzione reforme
Pariz zatrpan smećem zbog štrajka protiv penzione reforme
© AP Photo / Michel Euler
Iako je na ulicama skoro 5.000 tona smeća, što nervira građane, trgovce i turiste, za sada se ne nazire mogućnost da se kriza prevaziđe, navode francuski mediji.
Kolomb Brosel, pomoćnica gradonačelnice Pariza zadužena za čistoću javnog prostora, izjavila je da je „odnošenje smeća poremećeno u svim delovima Pariza“ i objasnila da su prioritetne „bezbednosne intervencije, kao što su čišćenje pijaca i uklanjanje kesa za smeće na tlu“.
An Suri, pomoćnica gradonačelnice Pariza zadužena za javno zdravlje, izjavila je da „ne postoji rizik po javno zdravlje“, već je u pitanju problem „udobnosti i kvaliteta života“.
© AP Photo / Michel EulerPariz zatrpan smećem zbog štrajka protiv penzione reforme
Pariz zatrpan smećem zbog štrajka protiv penzione reforme
© AP Photo / Michel Euler
Međutim, ona je upozorila „da pacovima ne bi trebalo dozvoliti da slobodno lutaju po ulicama“ i istakla da gradska uprava radi na tome da pacove vrati u kanalizaciju eliminacijom hrane na ulicama, kao i da priprema nove preparate za deratizaciju u slučaju ozbiljnije krize.
Pjer Lisija, regionalni savetnik za javno zdravstvo smatra međutim, da pacovi predstavljaju neposrednu „opasnost za ljude“. On je podsetio da je prošlog leta Medicinska akademija podsetila u svom izveštaju da su pacovi i dalje pretnja ljudskom zdravlju zbog mnogih zaraza koje se prenose preko egzoparazita, izmeta, ugriza ili ogrebotina.