Saznanja turskih službi: Amerika sprema obojenu revoluciju uoči predsedničkih izbora
22:12 05.02.2023 (Osveženo: 22:27 05.02.2023)
© AP Photo / Manu FernandezTurska zastava
© AP Photo / Manu Fernandez
Pratite nas
Izjava turskog ministra unutrašnjih poslova Sulejmana Sojlua da SAD pripremaju obojenu revoluciju u toj zemlji posledica je saznanja obaveštajnih službi da Amerikanci na nedozvoljen način pokušavaju da utiču na ishod predsedničkih izbora koji će se održati u maju.
Turski ministar unutrašnjih poslova Sulejman Sojlu izjavio je da Sjedinjene Američke Države pripremaju obojenu revoluciju u Turskoj.
„Svaki američki ambasador se pita kako mogu da naudim Turskoj, i to je jedan od naših najvećih problema već dugi niz godina. On okuplja druge ambasadore i pokušava da ih savetuje. Oni isto rade u Evropi, jer upravo američka ambasada upravlja Evropom“, rekao je Sojlu.
Amerika bi da utiče na predsedničke izbore u Turskoj
Bivši šef diplomatije Savezne Republike Jugoslavije Vladislav Jovanović kaže za Sputnjik da otkad je Erdogan izbegao prevrat za čiji je početak i trajanje saznao od drugih zemalja, on gaji duboko nepoverenje prema Americi i njenim saveznicima jer je osetio da žele da ga ukolne.
Od kraha prevrata Erdogan svoju politiku dopunjuje i menja novim elementima koji su van prostora i interesa NATO poput razvijanja odnosa sa Rusijom, Iranom i Kinom i najave da želi da Turska uđe u Šangajsku organizaciju.
A to su stvari koje NATO ne voli da vidi na tom prostoru za koji je veoma zainteresovan tako da su potezi američkog ambasadora posledica ubrzanog nastojanja SAD da utiču na ishod predsedničkih izbora u Turskoj koji će se održati u maju.
„Sigurno je da zbog toga čine i neke nedovoljno prikrivene poteze što je inače manir američke politike kad žele da se reše nekog nepovoljnog političara u nekoj zemlji i kreću napred ne obazirući se da li će to biti dovoljno prikriveno i da li će im naškoditi ako izbije u javnost. Tako da je moguće da su oni u Turskoj sa svim svojim očima i ušima aktivirali svoje ljude da utiču na ishod predstojećih izbora na taj način što bi uklonili Erdogana a time bi omogućili Americi da povrati svoj uticaj na Tursku i njenu politiku i verovatno bi uticali na plodove Erdoganove politike koji su poslednjih godina jako nervirali Ameriku i NATO“.
Saznanja turskih službi – sprema se obojena revolucija
A to je u prirodi i praksi američke politike, jer su obojene revolucije izvodili i u drugim zemljama a Amerikanci imaju svoje instrumente za praćenje spoljne i unutrašnje politike u mnogim zemljama koje ih interesuju.
A Turska Amerikance posebno interesuje jer je druga najjača sila u NATO i nalazi se na najinteresantnijem geopolitičkom području za koje SAD uvek imaju interes, a tu se sad dešava jedno tiho udaljavanje Turske od zacrtanih linija američkih i interesa NATO.
„Sigurno da je Erdogan sa svojim službama došao do nekih saznanja koja su ga posebno alarmirala i koja govore o tome da je uobičajeno prisustvo nekih interesa i politike neke zemlje u Turskoj prevazišlo dozvoljene okvire i da poprima oblike nedozvoljenog unutrašnjeg mešanja i uticanja na dalji razvoj. Tako da je to jedno zaoštravanje odnosa dve zemlje uoči izbora i nastavak njihovog neusaglašavanja sa nizom poteza koje je Turska učinila i čini od trenutka kad je pokušaj fizičkog uklanjanja Erdogana sa te pozicije – neuspeo“.
Zapadni atak na turističku sezonu u Turskoj
Do sada smo imali nastavak politike tihog neprijateljstva u odnosima Amerike i Turske koji sada, izgleda, poprima i neke alarmantne oblike, ističe Jovanović.
Komentarišući optužbe turskih ministara da zapadne zemlje zatvaraju konzulate u Turskoj ne bi li im uništili turističku sezonu, Jovanović kaže da je toga bilo i u prošlosti zbog razloga koji su često bili objektivni, poput terorističkih napada u Istanbulu i Ankari.
„Ali ovog puta to ima i političko obeležje jer koincidira sa širim zaoštravanjem odnosa između Turske i Amerike, Turske i Grčke kao druge članice NATO koja ostaje čvrsto privržena obavezama NATO i tih izbora koji su ključni za dalji nastavak sadašnje turske politike ili za njen prestanak ili smanjenje u znatnom stepenu ako bi došlo do političke smene. I to je ključni trenutak za Tursku a izgleda i za Zapad, odnosno Ameriku koja smatra da je to možda jedna od poslednjih šansi da može da direktno i suštinski utiče na dalji razvoj turske politike“, zaključio je Jovanović.