Životinja koja je inspirisala priče o sirenama izumrla u Kini /foto, video/
11:31 25.08.2022 (Osveženo: 15:17 25.08.2022)
CC BY-SA 2.0 / John / Dugong, simpatični sisar - vegetarijanac
CC BY-SA 2.0 / John /
Pratite nas
Dugong, sisar za kog se tvrdi da je inspirisao drevne priče o sirenama, izumro je u Kini, saopštili su istraživači.
Simpatični sisar-vegetarijanac, zvanično je funkcionalno izumro nakon široko rasprostranjene degradacije njihovog staništa i kontinuiranog lova, objavili su naučnici. Veruje se da je zbog svog specifičnog izgleda, bio inspiracija za predstave morskih sirena.
Ribolov i saobraćaj na vodi su takođe među razlozima zbog kojih je aktivnost dugonga opala, rekao je profesor Semjuel Turvi sa Instituta za zoologiju ZSL, koji je nalaze opisao kao „poziv za buđenje“ kako bi očuvanje vrste stavilo na listu prioriteta.
“THE GREAT MERMAID”
— Pilar Rahola (@RaholaOficial) August 16, 2022
(Dugong)#Bondia #Buenosdías #Bosdías #Egunon #bonosdíes#GoodMorning #buongiorno #guttenmorgen#Bonjour #Bokertov
Every day a #wonderfulworld
Via Insta👉
🎥 @dive_with_german_girl#animalplanet #wildlife #animalconservation #dugong #dugongs#dugongo pic.twitter.com/ZEcaVI7k77
Od 1988. godine, dugong je klasifikovan od strane Kineskog državnog saveta kao nacionalno i ključno zaštićena životinja, što mu pruža najviši nivo zaštite. Međutim, nema podataka o prisustvu dugonga u Kini od 2008.
„Naša nova studija pokazuje snažne dokaze o regionalnom gubitku još jedne harizmatične vodene vrste sisara u Kini – nažalost, ponovo izazvane neodrživom ljudskom aktivnošću“, rekao je Turvi, jedan od autora istraživanja objavljenog u časopisu Royal Society Open Science.
Dugongi su posebno zavisni od staništa bogatih morskom travom koju jedu, a koje je takođe zbog zagađenja i nove infrastrukture na obalama – sve manje.
Turvi je rekao da su korita morske trave takođe podložna procesu koji se zove eutrofikacija – kada se cvetaju alge zbog povećanja hranljivih materija u vodi koje je prouzrokovao čovek, kao što je izlivanje iz kanalizacija.
To „smanjuje sposobnost svetlosti da prodre kroz morsku vodu i na taj način sprečava fotosintezu morske trave“, objasnio je Turvi.
Iako se napori za obnovu i oporavak morske trave smatraju prioritetom za očuvanje u Kini, proces obnove može biti dugotrajan i možda je već prekasno za populaciju dugonga.
Prikupljanje lokalnog znanja
Dr Hajdi Ma, postdoktorski istraživač na Institutu za zoologiju ZSL i takođe autor studije, rekla je da su istraživači sproveli ankete u četiri južne pomorske provincije duž priobalnog regiona Južnog kineskog mora kako bi prikupili lokalno znanje o viđenjima dugonga.
#Dugong, a sea mammal that inspired fairy tales about sirens & mermaids, have been declared extinct in China. Species is still alive in some other areas but is also endangered.#Nature #ClimateCrisis pic.twitter.com/21QgiIPvvF
— K K (@kk0000000000) August 24, 2022
Istraživači su takođe analizirali istorijske podatke koji pokrivaju prošla kretanja dugonga i aktivnosti u Kini.
Autori studije rekli su da bi „pozdravili sve moguće buduće dokaze“ o tome da dugongi i dalje „traju" u Kini – međutim, njihovo istraživanje ne pokazuje nikakve nedavne dokaze o preživljavanju dugonga u njihovim poznatim staništima u vodama kopnene Kine.
Izvan Kine, populacije dugonga mogu se naći u tropskim i suptropskim obalnim vodama od Vanuatua do jugozapadnih ostrva Japana. Oni su globalno ugroženi i na listi su Međunarodne unije za zaštitu prirode kao ranjivi. Mogu da dostignu težinu do pola tone, tromo se kreću, a jedu isključivo biljke, prenosi RTS.
Novo istraživanje je „otrežnjujući podsetnik da do izumiranja može doći pre nego što se razviju efikasne akcije očuvanja“, zaključio je Turvi.