Umesto što su toga dana prebrojavali svoje mrtve, tražili ostatke lične imovine u razrušenim objektima, bežali u skrovišta, brinuli o budućnosti, građani Srbije, ali i cele Jugoslavije, trebalo je da dočekaju poslednjeg učesnika državnog prvenstva.
Tih dana, u prvom kolu državnog prvenstva trebalo je da se odigra i večiti derbi, najveći tadašnji između Jugoslavije i BSK, ekipa koje su stekle kultni status, ali su posle Drugog svetskog rata prestale da postoje.
Raspored utakmica ukazuje i na to da je trebalo da se sastanu još i treći tim iz srpske lige sa Građanskim, četvrti sa Konkordijom, te Hajduk i Ljubljana.
Zbog prekida su Građanski i Konkordija zakazali svoju prijateljsku utakmicu, ali ni ona nije održana.
Predsednik vlade Kraljevine Jugoslavije Dragiša Cvetković na utakmici Jugoslavija - Engleska (2:1), stadion BSK, 1939. pic.twitter.com/7EsSZSE46Y
— FootballTime&Nations (@FCTimeNations) January 10, 2018
Siguran učesnik u te dve nedodeljene pozicije bila je Vojvodina, dok je za upražnjenu poziciju trebalo da se bore već pomenuti rivali – Jedinstvo i Bata.
Jakovljević navodi da je ekipa Bate bila veliki favorit, taj klub je, prema njegovim rečima, posedovao i klupski avion za prevoz fudbalera, ali nažalost nikada nije uspeo da se odmeri sa najboljim jugoslovenskim ekipama.
Zašto tako?
Fudbal je u Kraljevini Jugoslaviji, uz to državno takmičenje koje nikada nije odigrano, bio podeljen na regionalna takmičenja, odnosno na tri lige, prema područjima tri konstitutivna naroda Kraljevine.
Pored hrvatskog takmičenja i slovenačke lige, postojala je i Srpska liga od deset klubova.
Za razliku od Srba, Hrvati i Slovenci su svoje lige završili ranije, Hrvati 19. marta 1941. godine, a Slovenci još u decembru 1940.
Šta se dešavalo u Srbiji?
Srpski fudbal su u tim godinama „držali“ Jugoslavija i BSK, ali srpska liga nije bila završena jer je trebalo da se odigra duel Jedinstva i ekipe Bata, posle koga bi mogao biti proglašen prvak.
To se nije dogodilo, umesto u kopačke fudbaleri su ušli u vojničke čizme, bar oni koji su imali sreće da ne budu zarobljeni, poput Đorđa Vujadinovića, strelca jednog od dva gola u utakmici Jugoslavije i Nemačke godinu dana ranije.
Djordje Vujadinovic, top goal scorer in #Yugoslavia, season 1930-31. This is the Top 15 of that year: https://t.co/npjZEcgfua pic.twitter.com/lqlkC3jpsZ
— Top15GoalScorers (@JohnvEnckevort) July 23, 2018
Zarobljen je bio i legendarni Blagoje Moša Marjanović, tada igrač Čukaričkog, a sve ono što se u fudbalu trebalo dogoditi 6. aprila 1941. godine – nije se dogodilo. Ali, fudbal se i dalje igrao.
„Srpski fudbal se igrao i tokom Drugog svetskog rata, pojavili su se klubovi koji i nisu postojali ranije, a najgledaniji derbi Jugoslavije i BSK odigran je je 1943. godine kada je na stadionu BSK bilo oko 15.000 ljudi, a ulaznica je bila skuplja od mnogih životnih namirnica“, naveo je Jakovljević.
Ishod svega je poznat, klubovi nosioci, osim Vojvodine, nisu više postojali, a primat su preuzeli Crvena zvezda i Partizan, osnovani od strane komunističkog režima 1945. godine.
Kako je izgledao 6. april 1941. godine pogledajte u dokumentarnom filmu Sputnjika: