Maslenica tokom vladavine Petra Velikog
Ruski car Petar I voleo je Maslenicu. Upravo u njegovo vreme, pred Maslenicu, počela je izgradnja vrteški na trgovima i organizacija maskenbala.
Postoji veliki broj zapisa u istorijskim izvorima o maskenbalima, koje je organizovao imperator.
Marija Krinicka iz muzeja „Petergof“ navodi da su povodom Maslenice organizovane karnevalske povorke, koje su nazvane „Najduhovitiji, najpijaniji i najekstravagantniji skup“.
„Kada je obeleženo potpisivanje Ništatskog mirovnog ugovora 1721. godine, Petar I je na Maslenicu pozvao i ambasadore, a vožnju sankama koje vuku konji je priredio na veoma neobičan i veličanstven način. Car se kroz sneg vozio na posebno izgrađenom brodu, koji je bio upregnut sa 16 konja. Carica Katarina I, koja je bila odevena kao seljanka, vozila se pozadi na gondoli. A na drugim sankama i brodovima, koje su takođe vukle različite životinje, gosti su se vozili u raznim neobičnim kostimima“, ispričala je Krinicka portalu "Kulturologija".
Učesnici karnevala okupljali su se na trgu preko puta crkve Svete Trojice, gde je sada sagrađena kapela Životvornog Trojstva. Car je bio obučen kao bubnjar i na njegov znak svi su skidali ogrtače i ostajali u karnevalskim kostimima. Skidanje maski tokom karnevala je bilo zabranjeno i kažnjivo.
U istorijskom eseju „Državni vožd ruske zemlje car Petar Veliki“ Dmitrija Tihomirova navodi se da je imperator voleo da kraj Maslenice obeleži vatrometom, koji je sam organizovao.
„Petar I je ustanovio tradiciju proslave Maslenice u najvišim krugovima. Prvo je otvorio proslavu nedelje Maslenice u Moskvi, pre nego što je glavni grad premešten u Sankt Peterburg. Pored čuvene Crvene kapije bi popio čašu za zdravlje ljudi i jeo palačinke, koje su se tu pekle, a zatim je učestvovao i u narodnim proslavi“, navela je vodič Olga Gutorova.
Maskenbal Katarine Velike
Još jedan ljubitelj veličanstvenih praznika je Katarina II. Njeno krunisanje je upravo bilo na Maslenicu i carica je priredila maskenbal pod nazivom „Trijumfalna Minerva“.
„Po gradu se tri dana kretala povorka maskiranih ljudi, koji su predstavljali razne društvene poroke, kao što su pronevera i primanje mita. Odnosno, sve ono što je bilo svojstveno državnim službenicima. U povorkama je bilo četiri hiljade učesnika i dvesta kočija“, kaže Krinickaja.
Katarina Velika je za rođenje unuka Aleksandra I priredila „brilijantsku Maslenicu“. Carica je poklanjala brilijante onima koji bi pobedili u igrama posle večere. Tako je za jedno veče poklonila oko 150 brilijanata.
Pored toga, u vreme nedelje Maslenice u pozorištu pri dvoru su organizovane predstave i maskenbal sa karnevalskim kostimima. I Katarina Velika je sa velikim entuzijazmom učestvovala. Maslenica je uvek bila narodni praznik.
„I u memoarima Benoa i onih koji su učili sa carskom decom, navodi se da su u vreme Maslenice svi izlazili iz svojih domova, jer su se masovne proslave odvijale na ulici. Naravno, i plemići su voleli ovaj praznik, ali je on više bio narodni“, rekla je Krinickaja.
Delikatesi kraljevskog menija
U periodu Maslenice je i carska trpeza bila drugačija.
„Ćerka Petra Velikog, Jelisaveta, je volela palačinke. Prema svedočanstvima nekih izvora, mogla je da pojede oko dvadesetak palačinki“, kaže Olga Gutorova.
Na trpezi je često bilo i voće, jer se 1751. godine u Carskom selu pojavila carska staklena bašta, u kojoj su rasle čak i pomorandže i ananas. Takođe su služena tradicionalna ruska jela - pite, hlebovi punjeni mlevenim mesom, kao i pečene palačinke sa nadevima. Za punjenje je korišćen: losos, kavijar, seckano jaje i još mnogo toga.
Prema rečima Guturove, imperatoru Aleksandaru II, koji nije baš mnogo uživao u hrani, su tokom nedelje Maslenice za doručak davali palačinke.
Prekid u proslavi Maslenice
U vreme Sovjetskog Saveza, kao što je zabeleženo u Muzeju političke istorije, političari nisu slavili Maslenicu, ali narod jeste.
Zanimljiv je podatak da je Lenjin svoju suprugu Nadeždu Krupsku upoznao na Maslenici.
U vreme postojanja „Saveza za oslobađanje radničke klase“ njeni članovi su tajne sastanke prikrivali proslavom Maslenice. I upravo na jednom od ovih sastanaka Nadežda Krupska je prvi put upoznala svog budućeg muža.
U nekim istorijskim izvorima su navedena sećanja Nadežde Krupske na ovaj dan: „Prvi put sam videla Vladimira Iljiča na Maslenici. U Ohti, inženjer Klason je odlučio da organizuje sastanak nekih marksista iz Sankt Peterburga. Kako bi cilj njihov okupljanja bio prikriven, napravili su palačinke".
Kako se Maslenica proslavlja u dalekom Sibiru i koji su njeni glavni simboli saznajte u video-blogu Olivere Ikodinović „Moja Rusija“: