Prema podacima organizacije, najviše je zatvorenih odredišta za međunarodne turističke dolaske u Aziji, Okeaniji i Evropi, a iako su prethodni izveštaji o ograničenjima putovanja (koje daje pregled 217 odredišta širom sveta) pokazivala pomak prema ublažavanju ili ukidanju ograničenja putovanja, novi izveštaj ipak pokazuje da je ozbiljnost epidemiološke situacije naterala vlade na oprezniji pristup.
Od početka februara u svetu je 32 odsto odredišta potpuno zatvoreno za međunarodni turizam. Od toga je nešto više od pola zatvoreno najmanje 40 nedelja. Istovremeno, 34 procenta odredišta sada je samo delimično zatvoreno za međunarodne turiste.
Glavni poverenik Svetske turističke organizacije Zurab Polilikašvili kaže da su ograničenja putovanja široko prihvaćena mera za ograničavanje širenja virusa, ali smatra i da se sada, kada turizam pokušava da se ponovo pokrene, mora shvatiti da su ta ograničenja samo deo rešenja, prenosi „Biz lajf“
„Ograničenja se moraju zasnivati na najnovijim podacima i analizama i dosledno ih pratiti kako bi se omogućilo sigurno i odgovorno ponovno pokretanje sektora od kog zavise milioni preduzeća i radnih mesta“, poručio je Polilikašvili.
U novom izveštaju se navodi da i dalje postoje regionalne razlike, pa je tako od trenutno 69 odredišta čije su granice potpuno zatvorene za turiste, 30 u Aziji i Okeaniji, 15 u Evropi, 11 u Africi, 10 u Americi i tri na Bliskom istoku.
Analizom deset najboljih tržišta, odnosno onih s kojih dolazi najveći turistički promet, primećuje se da se trenutno turistima dosta savetuje da ne idu na nebitna putovanja u inostranstvo, kao i da će saveti koje daju vlade imati presudnu ulogu u ponovnom pokretanju i oporavku turizma u idućim sedmicama i mesecima.
Pročitajte i: