Avion u kojem su bila četvorica fudbalera tog brazilskog niželigaša, uz predsednika kluba i pilota, se srušio u nedelju ujutru.
Niko od pomenutih nije preživeo, a nedugo nakon što su potresne informacije objavljene, javnost se prisetila nekih drugih, ali veoma sličnih tragičnih momenata.
Pre nešto više od četiri godine, odnosno 28. novembra 2016, još jedan brazilski klub doživeo je sličnu nesrećnu sudbinu.
Čarter let koji je prevozio fudbalere i ostale članove Šapekoensea srušio se blizu Medeljina, u Kolumbiji, na putu ka utakmici Kopa Sudamerikane.
Tada je čak 71 od 77 osoba na tom letu poginula. Preživeli su: jedan član kabinske posade, tri igrača i još dvoje putnika.
Istraga je pokazala da je pad aviona kompanije „LaMia“ prouzrokovao ostanak bez goriva, a za to su bili krivi pomenuta kompanija, koja je loše organizovala plan leta, kao i pilot, koji je amaterski reagovao kada se susreo sa opasnošću.
Chapecoense: In Memoriam. pic.twitter.com/qLi4UTYOkn
— Falange Digital (@EscuadristaFED) November 30, 2016
Verovatno najpoznatija tragedija koja uključuje neki fudbalski tim i avion desila se 6. februara 1958. godine.
U tom avionu su bili članovi Mančester junajteda – tada poznatih i kao „Bezbijeve bebe“ po čuvenom treneru, ser Metu Bezbiju – a od 44 osobe na letu poginulo je njih 23, nakon što avion nije uspeo da poleti sa aerodroma u Minhenu.
Junajted se vraćao sa meča Kupa šampiona protiv Crvene zvezde, a u Minhenu je imao usputnu stanicu kako bi sipao gorivo, nakon što se iz Beograda zaputio za Mančester.
Avion iz dva navrata nije uspeo da poleti, a pilot Džejms Ten je odlučio da je bolje pokušati treći put, nego prespavati u Minhenu i poleteti sutradan.
Avion je zbog bljuzgavice proleteo kroz zaštitnu ogradu na kraju piste i ostao bez jednog krila, koje je završilo na obližnjoj kući.
Istraga nemačkih vlasti je inicijalno okrivila Tena, rekavši da nije odmrznuo krila aviona, dok su očevici rekli da to nije bilo potrebno uraditi.
Na kraju je dokazano da je je bljuzgavica usporila avion, te mu nije dopustila da poleti, a pomenuti pilot je oslobođen krivice - deset godina kasnije.
Born today in 1939 Busby Babe Kenny Morgans.
— Red_Devil (@RetroRed2) March 16, 2020
Joined United from school at 16 and captained the winning 1957 Youth Cup side. At 18 was the youngest player on the plane at Munich, surviving despite not being found until 5 hours after the search had officially been called off 🙏 pic.twitter.com/ClCiUDYmTQ
Fudbalska reprezentacija Zambije je 27. aprila 1993. godine napustila aerodrom u Libervilu, u Gabonu, ali nije stigla do željene destinacije.
Njihov avion je, umesto u Dakaru, gde je trebalo da igraju meč sa Senegalom, završio u Atlantskom okeanu.
Istraga je pokazala je pilot ugasio pogrešan motor nakon što se u nekom od motora zapalila vatra. Utvrđeno je i da je bio izuzetno umoran, kao i da mu kontrolna tabla nije radila kako je trebalo.
Tada, baš kao i sada u Brazilu, nije bilo preživelih. Poginulo je svih 25 putnika, kao i pet članova posade aviona.
Never forgotten: On this day in 1993, the Zambia football team was killed in a plane crash. #RIP pic.twitter.com/xm2pvTbkfS
— B/R Football (@brfootball) April 27, 2015
U letu iz Amsterdama za Surinam, 7. juna 1989. godine, poginulo je čak 176 putnika, od ukupno 187.
Među poginulima je bilo 15 fudbalera, većinom igrača iz Surinama koji su živeli i radili u Holandiji, dok je njih trojica bilo među preživelima.
Istraga je pokazala da članovi posade aviona nisu bili ni blizu dovoljno spremni za svoj posao, kao i da su pokazali nespremnost pri donošenju krucijalnih odluka.
Oni su, kako se navodi, pokušali da slete koristeći neprikladan signal za navigaciju i ignorisali alarm koji ih je obaveštavao o sudaru.
Preuanski klub Alijanca lima se 8. decembra 1987. godine čarter letom vraćao u svoju domovinu, kada se njihov avion „zakucao“ u Tihi okean.
Od 44 putnika niko nije preživeo, sem pilota. Pilota koji je, kako se ispostavilo, bio krivac pada.
Peruanske vlasti su sprovele istragu i donele zaključak, ali nisu htele da ga pokažu javnosti.
Međutim, izveštaj je na kraju „procureo“ u javnost i pokazao da je glavni odgovorni za nesreću bio upravo pomenuti pilot, Edilberto Viljar.
30 years ago today @ClubALoficial #AlianzaLima lost their whole team in a plane crash 😢 This monument is from 1991. pic.twitter.com/hsH7z20MYn
— From Pitch to Plinth (@SportingStatues) December 8, 2017
Verovatno najčudnija situacija desila se 11. avgusta 1979. godine, kad su se u Ukrajini sudarila dva aviona tokom leta.
Oba aviona bila su „Tupolev Tu-134As“, a sudar se desio blizu ukrajinskog grada Kamjanske.
Istražitelji su zaključili da su nezgodu prouzrokovali kontrolori letova, koji su „napravili greške i prekršaje“.
Niko od ukupno 178 osoba na oba leta nije preživeo, a među poginulima nalazilo se 17 članova uzbekistanskog kluba Pahtakor, koji je bio na putu ka utakmici protiv Dinama iz Minska.
Tomorrow we commemorate the 1979 @Pakhtakor_fc team that died in a plane crash 39 years ago pic.twitter.com/qKwEonfZPC
— Pieter Huistra (@Pieter_Huistra) August 10, 2018
Jedna tragična avionska nesreća desila se i u Boliviji, 26. septembra 1969. godine, kada su poginuli članovi kluba Najjači (The Strongest).
Članovi tog tima bili su na putu iz Santa Kruza, gde su odigrali jedan egzibicioni duel, tokom pauze u prvenstvu.
Nedugo nakon poletanja objavljeno je da je avion nestao, a dan kasnije mediji su preneli da se letelica srušila i da su poginule ukupno 74 osobe.
Istraga je pokazala da je padu aviona najviše doprinela greška pilota.
#OTD in 1969: A Lloyd Aereo Boliviano DC-6 [CP-698] crashes on Mt. Choquetanga (Viloco, Bolivia). All 74 aboard die, including 16 members of Club The Strongest, one of Bolivia´s top soccer teams. The accident is known as “Tragedia de Viloco” (Viloco Tagedy). pic.twitter.com/46fhSCSN4t
— Air Disasters #OTD by Francisco Cunha (@OnDisasters) September 25, 2020
U rasponu od samo četiri godine desila su se dva pada aviona u Čileu.
Šestog februara 1965. godine svih 87 osoba na letu iz Santijaga za Buenos Ajres je poginulo, među njima 22 člana kluba Antonio Varas.
Četiri godine ranije, odnosno 3. aprila 1961, na putu ka Santijagu iz Kastra, poginule su 24 osobe.
Avion je nakon poletanja nestao u Andima, a u njemu su bili članovi Fudbalskog kluba Grin kros.
Iako nikada nije utvrđeno šta je tačno prouzrokovalo pad aviona, poznato je da je pilot prijavio da je led prekrio krila aviona i propelere.
Many people know about the Munich Air Disaster, tragedy which struck the football world when a plane carrying Manchester United players crashed at Munich Airport.
— Nishant Gupta (@nishantgupta870) October 17, 2020
But do you know about Andes flight disaster or what people say The Miracle of the Andes?
Thread 👇👇 pic.twitter.com/Sd987BrACA
► Kako je Ljubinko Drulović dokazao da je "Car" i zašto je Murinjo veliki? /video/
► Polomio ga je Zvezdin „specijalac“, a on se vratio još jači i srušio tim legende Juventusa
► „Boginja provincije" pokazala Zvezdi kako se veliki Milan baca na kolena