„Tamno crvenom bojom bi se označavale zone u kojima je cirkulacija virusa na izuzetno visokom nivou“, izjavila je Fon der Lajenova.
Ona je to objavila nakon završetka samita lidera EU u Briselu, održanog putem video-konferencije, koji je bio posvećen usklađivanju mera u suzbijanju pandemije virusa korona.
This week's @ECDC_EU map was just published.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) January 21, 2021
🔴🟠🟢⚪️
It classifies regions based on the local epidemiological situation.
See the latest map below and find out more here: https://t.co/cg6xndvXQC#StrongerTogether pic.twitter.com/va46Grxndx
Kao primer navela je slučaj da su u jednoj zemlji članici EU u pograničnom području zatvorene granice, a otvorene u susednoj sa istom epidemiološkom situacijom, preneo je Tanjug.
„U tom bi slučaju svi iz prve zemlje išli da kupuju u drugu i tako pridonose širenju virusa“, rekla je predsednica EK.
Granice ostaju otvorene, uz restrikcije na putovanja
Lideri EU zaključili su i da unutrašnje i spoljne granice EU moraju ostati otvorene, ali uz primenu strogih mera restrikcije putovanja koja nisu od suštinskog značaja.
„Ubeđeni smo da moramo da ostavimo otvorene granice, ali istovremeno razmatramo i restrikcije za neesencijalna putovanja“, poručio je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel.
I predsednica Evropske komisija je poručila da je neophodno održati funkcionalnost jedinstvenog evropskog tržišta kroz nesmetani protok robe i radnika.
Dogovoreno međusobno priznavanje testova na koronu
Zemlje članice EU saglasile su se i o jačanju upotrebe brzih testova na antigen i o uzajamnom priznavanju rezultata testa na Kovid-19, saopšteno je iz Saveta EU.
We are convinced borders must remain open. At the same time, we are also convinced restrictions on non-essential travel must be considered. @EUCouncil recommendations might have to be adapted in this respect. #EUCO #COVID19 pic.twitter.com/X8Vv3UPrPJ
— Charles Michel (@eucopresident) January 21, 2021
U Savetu navode da su upotreba brzih testova i uzajamno priznavanje rezultata testova na kovid-19 širom EU od suštinskog značaja za ublažavanju širenja virusa, kao i da doprinose nesmetanom funkcionisanju unutrašnjeg tržišta i da olakšavaju prekograničnog kretanje i lečenja.