Jedna žena iz Španije tvrdi da sneg koji je donela oluja Filomena nije pravi sneg.
Na video snimku koji kruži internetom ona uzima malo snega sa svog balkona i zagreva ga plamenom upaljača, pokazujući da se sneg ne topi, već postaje crn. Prema njenim rečima, izgorela supstanca miriše na čistu plastiku.
„Kao što vidite, ne topi se, ma koliko vatre da mu približim pocrni. I miriše na izgorelu plastiku. Znam da je na mnogim mestima pao sneg, pa to i sami vidite ... Ovo s*anje što nam šalju, to je čista plastika. Stalno nas zavaravaju, proverite to i sami“, kaže žena na video snimku.
Pensabais que no iban a salir los negacionistas de la nieve? Pues también . pic.twitter.com/KtXdrmvpM5
— Estibador (@mundoestiba) January 9, 2021
Mnogi korisnici društvenih mreža rugali su se u komentarima, a veći broj ljudi je pokušao da objasni fenomen: prema nekim navodima, ovo je normalna reakcija, jer se većina toplote usmerena ka snežnoj grudvi preraspoređuje na celu njenu zapreminu.
Miris „plastike“ potiče od nečistoća u gasu iz upaljača, a „crni“ sneg se pojavljuje zbog procesa hemijske sublimacije, kada se materija transformiše iz čvrstog stanja u gas, zaobilazeći fazu tečnog stanja.
Sin embargo, en el punto donde la llama impacta de forma más directa, el hielo, al pasar repentinamente de una temperatura muy baja a una muy alta, sufre un proceso bien conocido por cualquiera que haya estudiado física y química en la ESO, que es la sublimación
— Vary el del sombrero 📜🎲🌑 ᚺᚨᛚᛚᚹᚨᚱᚦᚱ ᚲᛚᛁᚠᚱᛋᛋᛟᚾ🔻 (@VaryIngweion) January 9, 2021
Vladimir Đurđević, ekspert za meteorologiju, ranije je objasnio da je grudva snega puna vazdušnih „džepova“ koji upijaju vodu i to stvara utisak da se sneg ne topi.
"Kao i sunđer, tako i u ovom slučaju grudva jednostavno upije većinu vode koja nastane topljenjem kristala, što stvara utisak kao da se grudva ne topi", kaže on.
Upaljač bi morao jako dugo da se drži na površini grudve da bi grudva na kraju počela da se topi. On je objasnio i zašto na grudvi ostaje crni trag.
Đurđević navodi da ni ovo nije neobično - grudva "nagoreva" zato što na njenoj površini ostaje čađ (lanac ugljenika kao proizvod nepotpunog sagorevanja), što se uvek dešava kada je smanjen dotok kiseonika, kao u ovom slučaju.
Kako je naveo, da je sneg zaista od plastike, kao što tvrde teoretičari zavere, u nekom momentu bi grudva počela da gori poput plastične kese.
(Ovo je korigovana verzija prethodno objavljenog članka)
Pročitajte još: