„Vakcina kompanije 'Astra zeneka' trenutno pokazuje efikasnost od 62 odsto. Ako kompanija bude vršila nova klinička ispitivanja, predlažemo da kombinuju dozu njihove vakcine sa dozom vakcine 'Sputnjik V', u čijoj je osnovi adenovirus čoveka, kako bi povećali efikasnost“, navodi se u saopštenju ruske vakcine na Tviteru.
Current full dose AstraZeneca regimen resulted in 62% efficacy. If they go for a new clinical trial, we suggest trying a regimen of combining the AZ shot with the #SputnikV human adenoviral vector shot to boost efficacy. Combining vaccines may prove important for revaccinations.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) November 26, 2020
Tvorci ruske vakcine takođe ističu da kombinovanje vakcina može biti važno prilikom revakcinacije.
Direktor britanske farmaceutske kompanije „Astra zeneka“ Paskal Sorio, koja zajedno sa Univerzitetom u Oksfordu razvija vakcinu protiv virusa korona, saopštio je da postoji mogućnost da kompanija sprovede još jednu fazu ispitivanja vakcine u raznim zemljama kako bi se potvrdila njena efikasnost, preneo je „Blumberg“.
Ranije je saopšteno da je pokazatelj efikasnosti vakcine protiv kovida 19 kompanije „Astra zeneka“ izašao je na 70 odsto, što je niži procenat od ostale tri vakcine – vakcine američkog „Fajzera“, ruske vakcine „Sputnjik V“ i vakcine druge američke farmaceutske kompanije „Moderna“.
To čini vakcinu „Astra zeneke“ najmanje efikasnom među četiri vakcine koje su ovog meseca objavile podatke o svojoj efikasnosti.
Ruska vakcina „Sputnik V“ pokazala je 11. novembra efikasnost od 92 odsto tokom treće faze kliničkih ispitivanja. „Sputnik V“ koristi humane adenoviruse, koji obično uzrokuju prehladu, kao nosače za isporuku gena iz šiljka korona virusa u ljudsku ćeliju. Ova tehnologija se intenzivno koristi decenijama i pokazala je sigurnost kod više od 10 miliona ljudi vakcinisanih humanim adenovirusnim vakcinama.