Krizni štab za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti Kovid-19 najoštrije je osudio kršenje epidemioloških mera koje je uočeno u pojedinim jedinicama lokalne samouprave tokom prethodnog vikenda, javlja Tanjug.
Na vanrednoj sednici Kriznog štaba zatražen je povećan inspekcijski nadzor, s obzirom na to da je u ovom trenutku, neposredno pred početak školske godine, kršenje mera potpuno nedopustivo, navedeno je u saopštenju.
Krizni štab uputio je pisma svim gradonačelnicima i predsednicima opština, u kojima ih podseća da su dužni da obezbede poštovanje svih epidemioloških mera na svojoj teritoriji, bez izuzetka i da bilo kakvog tolerisanja nepoštovanja mera neće biti.
Ukoliko uoče makar i minimalno nepoštovanje preventivnih mera, nadležni organi su u obavezi da postupaju u skladu sa zakonom i takvo ponašanje sankcionišu.
Ovo se pogotovo odnosi na organizatore različitih događaja širom Srbije, čija je obaveza da obezbede sve uslove kako zdravlje građana ne bi bilo ugroženo.
Stoga, kaže se u saopštenju, Vlada Srbije zadužiće Ministarstvo zdravlja i MUP da, u saradnji sa Koordinacionom komisijom za inspekcijski nadžor i inspekcijskim službama jedinica lokalne samouprave, pojačaju kontrolu poštovanja mera i napravi plan zajedničkih kontrola poštovanja svih važećih epidemioloških mera.
Svi građani Srbije koji uoče nepoštovanje preventivnih mera to mogu prijaviti putem jedinstvenog Kontakt centra za inspekcije i to posredstvom portala njnjnj.inspektor.gov.rs ili pozivom na broj telefona 011/63-50-322.
Zakoni Republike Srbije, kao i svi protokoli o sprovođenju epidemioloških mera koje je izradio Krizni štab, nedvosmisleno utvrđuju načine na koji se događaji mogu organizovati i oko njihovih poštovanja ne sme i neće biti nikakvih kompromisa, ističe se u saopštenju.
Broj zaraženih i hospitalizovanih, kao i broj pregleda u prethodnih nekoliko dana pružaju nam razloge za optimizam, ali nikako za opuštanje.
Svako neodgovorno ponašanje u danima pred nama jasno će se odraziti u statističkim brojkama kroz dve ili tri nedelje, što je svakako scenario koji želimo da izbegnemo.
Izlazak određenih zdravstvenih ustanova iz Kovid sistema posle dugo vremena daje priliku zdravstvenim radnicima da se makar malo odmore pred jesen.
Svako masovno okupljanje bez poštovanje preventivnih mera, neodgovorno ponašanje i nenošenje maski u zatvorenim prostorima predstavlja, pored ugrožavanja sopstvenog zdravlja, zdravlja drugih ljudi i nepoštovanja zakona, svojevrsno nepoštovanje zdravstvenih radnika koji su poneli najveći teret borbe protiv korona virusa.
Vlada Republike Srbije još jednom apeluje na sve građane da poštuju sve donete mere zarad sopstvenog zdravlja i zdravlja svojih najbližih. Jedina sigurna i do danas dokazana zaštita od korona virusa je poštovanje preventivnih mera. Svako odstupanje ili nepoštovanje mera nas udaljava od cilja, a to je konačna pobeda nad korona virusom, što ćemo uspeti jedino uz visok nivo discipline u odgovornosti, zaključuje se u saopštenju.
Epidemiolog dr Predrag Kon reagovao je juče nakon što je video snimke iz Smedereva i Vrnjačke Banje na kojima je došlo do velikih okupljanja na kojima se nisu poštovale epidemiološke mere.
„Odmah sam pisao premijerki Ani Brnabić“, napisao je dr Kon na svom Fejsbuk profilu.
Dr Predrag Kon je u više navrata skrenuo pažnju da se kontrola poštovanja epidemioloških mera ne obavlja kako bi trebalo, te da postoji realna opasnost da zbog toga dođe do razbuktavanja korona virusa.
„Snimci koje dobijam o masovnim proslavama juče iz Smedereva, danas od sinoćne predstave u Vrnjačkoj Banji vezane za istu estradnu umetnicu predstavljaju potpuno bojkotovanje mera koje su propisane kao protivepidemijske mere. Gledajući ovakve snimke svi lekari koji su radili u kovid bolnicama i posebno infektolozi, anesteziolozi I pulmolozi vide ponovno punjenje bolnica i pacijente na respiratorima. Roditelji dece koja treba da pođu u školu osećaju strah. Ponovo apelujem na nadležne državne organe, institucije i inspekcije da rade svoj posao...“, napisao je Kon.