U januaru i februaru 2020. godine međunarodne rezerve zlata u Rusiji su se povećale za 37,394 milijardi dolara ili za 6,7 procenata u odnosu na prvi januar. Vrednost monetarnog zlata je porasla za 13,790 milijardi dolara ili za 10,3 procenta, pritom se udeo zlata u rezervama povećao do rekordnih 24,4 procenta, piše portal Ekspert.ru.
Rast zlatnih rezervi u julu je izazvan revalorizacijom, smatra predsednik upravnog odbora kreditne potrošačke zadruge „Obnova“ Mihail Dorofejev. Procena rasta zlatnih rezervi se izražava u američkim dolarima, podseća on, i ističe da su početkom godine činili samo 24,5 procenata od njihovog obima, na evro je odlazilo 30,8 procenata, a na monetarno zlato 19,5 procenata.
Rast zlatnih rezervi će omogućiti da se sačuva makroekonomska stabilnost, smatra Dorofejev. Prema podacima Banke Rusije u periodu april-jun zbog pada cene nafte i gasa i zbog smanjenja isporuka, priliv novca se smanjio za trećinu - do 67,9 milijardi dolara.
Trgovinski suficit je minimalan za poslednjih 17 godina i iznosi 14,3 milijardi dolara. Ovaj iznos nije dovoljan da se pokrije uvoz, otplati dug i kompenzuje izvoz kapitala u privatnom sektoru, piše portal „Ekspert onlajn“.
Centralna banka je morala da zapuši „rupu“ od 12,9 milijardi dolara prodajom valuta iz Fonda za nacionalno blagostanje i zlatnih i deviznih rezervi. Banka Rusije je skratila obim prodaje inostrane valute do 5,7 milijardi rubalja dnevno. U slučaju novih iznenađenja na naftnom tržištu i svetskoj ekonomiji taj obim bi mogao biti uvećan.
Rusko zlato
Banka Rusije je poslednjih meseci višestruko smanjila ulaganja u dolare i američke obveznice, smatra glavni analitičar „Tele trejd“ Mark Gojhman. U zlatnim i deviznim rezervama je u decembru 2017. godine bilo 102,2 milijardi dolara, a u decembru 2019. godine tek 9,9 milijardi dolara.
Zlato je dosta poskupelo, sa 1.560 dolara na 2.075 dolara za uncu u periodu januar-avgust 2020. godine. Njegov udeo u zlatnim i deviznim rezervama se povećao sa 20 na 24 odsto, iako je Centralna Banka od aprila obustavila kupovinu zlatnih rezervi. Analitičar smatra da su svetska kriza i pad dolara „zaslužni“ za rast zlatnih rezervi.
Uvećanje obima zlatnih rezervi predstavlja sigurnost za finansijski sistem. Međunarodne rezerve su velika podrška i nacionalnoj valuti, koriste se za plaćanje spoljnog duga i za državne troškove.
Tradicionalna ekonomska politika je poslednjih godina okrenuta štednji i nagomilavanju sredstava. Eksperti smatraju da se rezerve zlata čuvaju za „crne dane“. Ovakav trend će se najverovatnije sačuvati i u budućnosti.
Pročitajte još:
- Jagma za zlatom u svetu: Dva događaja mogu da pomute račune kupaca i ulagača
- Nova moda: Turci masovno uzimaju bankarske kredite za kupovinu zlata