Turci su reagovali dan nakon što je Atina žestoko reagovala na pretvaranje istanbulske Aja Sofije od muzeja u džamiju.
Nekoliko hiljada muslimana na čelu s predsednikom Turske, Redžepom Tajipom Erdoganom, u petak je bilo na prvoj molitvi u Aja Sofiji koja je na samom početku svoje istorije duže od milenijuma, bila vizantijska crkva.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis izjavio je petak da "ono što se danas dešava u Konstantinopolju (Istanbulu) nije prikazivanje sile, već naprotiv znak slabosti". Micotakis je optužio Tursku da "vređa baštinu 21. veka".
Negodovanje na pretvaranje Aja Sofije u džamiju "još jednom su pokazale neprijateljstvo Grčke prema islamu i Turskoj", izjavio je portparol turskog Ministarstva inostranih poslova Hami Aksoj koji je oštro osudio paljenje zastave Turske na protestu u Solunu i optužio grčku vladu i parlament da podstiču "neprijateljske izjave", prenosi AFP.
Nazivajući Grke "razmaženom decom Evrope", on je ocenio da oni "ne mogu da prihvate da se ponovo klanjamo u Aja Sofiji, a sada su i poludeli".
Nekoliko desetina Grka s državnim zastavama i slikama Bogorodice sinoć je u Atini i Solunu molitvom protestovalo zbog ponovnog pretvaranja Aja Sofija u džamiju, a u celoj Grčkoj juče su žalobno zvonila crkvena zvona, dok su državne zastave bile na pola koplja.
Državni savet, najviši upravni sud Turske, presudio je 10. jula u korist grupe koja je tražila da se poništi odluka Saveta ministara iz 1934. godine kojom je Aja Sofija pretvorena od džamije u muzej, jer sumnjaju u autentičnost potpisa osnivača savremene Turske, proevropskog reformatora Mustafe Kemala - Ataturka na tom dokumentu.
Erdogan je odmah posle te odluke izdao dekret o pretvaranju Aja Sofije u džamiju, ne obazirući se na niz kritika i upozorenja iz sveta.
Crkva Svete Sofije je sagrađena 537. godine, a u džamiju pretvorena 1453, odmah pošto su trupe sultana Mehmeda Osvajača razorile, zauzele i opljačkale Konstantinopolj, današnji Istanbul.
Pet vekova kasnije, 1935. godine, tokom proevropske reforme Turske koju je predvodio Ataturk, pretvorena je u muzej. Aja Sofija je na Spisku svetske kulturne baštine organizacije UN za obrazovanje, kulturu i nauku -UNESCO.
Pročitajte još: