„Zbog čega 'Akademik Čerski' ne saopštava da plovi prema Baltičkom moru ka mestu završetka izgradnje 'Severnog toka 2'? Razlog za to leži u činjenici da želi da izbegne formalne osnove američkih regulatora da unapred uvedu brodu sankcije, zbog čega bi mu bilo teško da prolazi moreuze“, istakao je on.
Ekspert je podsetio da je „Akademik Čerski“ jedini brod koji može da završi izgradnju „Severnog toka 2“ jer je opremljen sistemom dinamične stabilizacije, koji Kopenhagen smatra obaveznim za rad u danskim vodama.
Juškov je dodao da Rusija poseduje još dva broda koja mogu da izvode takve radove – „Fortuna“ i „Branilac“, ali je za njihovo korišćenje potrebno da dobije dozvolu danskih vlasti.
Podsetimo, „Akademik Čerski“ je u februaru napustio luku Nahotka na Dalekom istoku Rusije, posle čega je više puta menjao pravac - prvobitno se uputio ka Singapuru, a potom ka Šri Lanki i Kongu.
„Severni tok 2“
Krajem prošle godine američki predsednik Donald Tramp potpisao je vojni budžet koji predviđa sankcije protiv gasovoda „Severni tok 2“ i „Turskog toka“. Sjedinjene Američke Države zahtevale su da kompanije koje polažu cevi za gasovode odmah prestanu sa radom. Švajcarska građevinska kompanija „Olsiz“ povinovala se zahtevima SAD.
Amerikanci se boje da će Evropska unija zavisiti od isporuke gasa iz Rusije i zato pokušavaju da osujete projekat i istovremeno stvore uslove za isporuku američkog tečnog naftnog gasa Evropi po većim cenama.
Nemačka je kritikovala sankcije Vašingtona protiv Rusije, a prema rečima portparola kompanije „Nord strim 2 AD“, za završetak izgradnje gasovoda ostaje da se položi oko 160 kilometara cevi na dva kraka.
Pročitajte još: