00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
17:00
60 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
20:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
20:30
30 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
21:00
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri

Ne propada sve: Postoji industrija kojoj je pandemija donela vrtoglavo ubrzanje

© Depositphotos.com / Monkey BusinessPorodica gleda TV
Porodica gleda TV - Sputnik Srbija
Pratite nas
Svetska filmska industrija pretrpeće zbog pandemije gubitke koje zbog broja nula nećemo umeti da izgovorimo. Rešenje je, međutim, odavno tu: internet platforme kao što su „Netfliks“ i „HBO go“ godinama ostvaruju odlične prihode, a trenutna kriza ohrabriće i druge da krenu njihovim stopama i doneti vrtoglavo ubrzanje striming industriji.

Holivud, prema pojedinim procenama, ove godine očekuje gubitak od oko 20 milijardi dolara zbog pandemije virusa korona. U najmnogoljudnijoj Kini već nekoliko meseci zatvoreno je oko 70.000 bioskopa, a isti je slučaj i u većini evropskih zemalja, kao i u Sjedinjenim Američkim Državama.

Filmovi čije su premijere bile zakazane za ovo proleće i leto, povučeni su iz distribucije, a njihovo prikazivanje je odloženo za jesen. Među njima su novi nastavak filmskog serijala o Džejmsu Bondu i Diznijev film „Mulan“. Neki, poput animiranog dečjeg ostvarenja „Trolovi – svetska turneja“ i romantične komedije „Lav birds“ iz bioskopa su se preselili na digitalna izdanja.

Onlajn katarza filmske industrije u doba pandemije

„Holivud doživljava krizu, ali i jednu vrstu katarze, ispoljene kroz internet platforme“, kaže u razgovoru za Sputnjik direktor distributerske kuće „Megakom“ Igor Stanković.

U organizaciji „Megakoma“ nedavno je održan prvi onlajn filmski festival „Moj of“, na kojem su prikazana brojna ostvarenja istaknutih svetskih reditelja.

„Interesovanje publike je prevazišlo sva naša očekivanja. Prve večeri, u 21.00 sat, kada je trebalo da počne prikazivanje filma ’Optužujem‘ Romana Polanskog, dogodilo se oko 50.000 simultanih klikova, što je oborilo ceo sajt. Poređenja radi, to je više od polovine posetilaca na Festu, u deset dana, na više od 100 filmova. Srećom, nakon toga je sajt profunkcionisao i pokazalo se da ova platforma dobro radi“, kaže Stanković.

Nakon uspešnog festivalskog eksperimenta, platforma „Moj of“ nastavlja da nudi gledaocima ekskluzivne i premijerne filmske projekcije, po simboličnoj ceni. Ideja je da, kako kaže Stanković, onlajn festival traje tokom cele godine.

Kuga - ilustracija - Sputnik Srbija
„Kuga“ i „Besnilo“ opominju i ohrabruju: Ljudski duh mora da pobedi strah 

Slične planove imaju i organizatori „Slobodne zone“. Direktor tog festivala Rajko Petrović kaže u razgovoru za Sputnjik da se uveliko radi na tome da se deo festivalskog sadržaja ponudi gledaocima preko interneta.

Industrija koja cveta u doba korone

Takozvana striming industrija, koju predstavljaju „Netfliks“, „HBO go“ i druge internet platforme za onlajn prikazivanje filmova i serija, odavno je osvojila milione gledalaca širom sveta, napominje Rajko Petrović.

U 2020. godini „Netfliks“ ima gotovo 170.000 registrovanih korisnika.

„Firma je osnovana 1997. godine, desetak godina kasnije počela je da se bavi strimingom, a 2013. imala je svoju prvu produkciju, izuzetno uspešnu seriju ’Kuća od karata‘. Već sada je onlajn distribucija u fantastičnom zamahu. Postojeće platforme imaju na milione korisnika, a sada se to vrtoglavo ubrzava. Pošto se sve to plaća, ova industrija obrće priličnu sumu novca“, kaže Petrović i dodaje da će kriza izazvana pandemijom usmeriti ka ovim platformama i one filmofile koji su do sada imali otpor prema toj vrsti usluge.

A šta ćemo gledati kad se ništa ne snima?

Tokom Drugog svetskog rata, kada se čovečanstvo suočilo s ogromnim zlom i stradanjem, filmovi su se snimali, kako u Holivudu, tako i u nekim drugim zemljama. Svet je 1939. godine, kada je rat počeo, premijerno video filmske klasike kao što su „Čarobnjak iz Oza“, „Prohujalo s vihorom“ i mnoge druge.

Međutim, danas nije problem samo u tome što se filmovi neće prikazivati u bioskopu nekoliko meseci, već najmanje pola godine neće moći ni da se snimaju.

Zemlja - Sputnik Srbija
Čemu nas uči pandemija virusa korona: Činjenice o svetu koji ne poznajemo dovoljno

„Filmovi se ne snimaju, ali oni snimljeni koji su već bili spremni za prikazivanje, odložili su svoje startove, tako da će doći na mesto filmova planiranih za jesen i za početak sledeće godine. Cela filmska industrija je sada u statusu mirovanja, ali u kreativnom smislu već za nekoliko meseci imaćemo pregršt naslova na ovu temu. Ako neko zna kako treba raskinuti s lošom prošlošću i okrenuti se budućnosti, onda je to industrija zabave i kulture“, smatra Stanković.

Da li je Zlatnoj palmi i Zlatnom lavu mesto na internetu?

Nasuprot tome, autorski, odnosno nezavisni filmovi koji su okosnica festivala, neće tako lako stići do svoje publike, budući da su prestižne filmske manifestacije, poput onih u Kanu, Veneciji, Torontu, pod znakom pitanja.

„Ako ne bude festivala, neće biti ni festivalskih filmova. Zapravo, biće filmova u onoj meri u kojoj festivali budu odlučili da ih prikažu onlajn, ali će selekcije biti manje i nećemo biti u prilici da steknemo potpunu sliku o toj produkciji“, kaže Igor Stanković, koji vodi i Festival autorskog filma u Beogradu.

Direktor Kanskog filmskog festivala Tjeri Fremo rekao je nedavno da, ukoliko zbog pandemije virusa korona, bude nemoguće održavanje manifestacije uživo, ona neće biti preseljena na internet. Prema njegovim rečima, takav model ne bi funkcionisao u Kanu, „jer bi bili poništeni njegova duša, istorija i efikasnost“. Fremo se, takođe, zapitao kako bi izgledalo digitalno takmičenje filmskih autora.

„Na kanskom marketu se ugovara većina poslova filmske industrije. To je mesto susreta na kojem se prave biznis planovi za naredne godine. Kanski festival je lider, ili, žargonski rečeno, to su olimpijske igre za svetsku kinematografiju. To nisu samo prikazivanje i promocija filmova, glamur, džet-set, velika imena svetske kinematografije i glumačke zvezde, to je i biznis sektor koji je vrlo važan za industriju“, napominje Petrović.
Poljubac - Sputnik Srbija
Nije poljubac najveća opasnost u doba pandemije, postoji nešto mnogo gore

Treba da sačekamo, kaže naš sagovornik, da vidimo kako će reagovati festivali u Veneciji i Torontu, da li će biti spremni da svoje programe prikažu na onlajn platformama.

Možemo li se odvići od bioskopa?

Ostaje pitanje da li treba strahovati za sudbinu bioskopa i da li će se publika, nakon ovog višemesečnog prinudnog gledanja filmova onlajn, potpuno odvići od projekcija na velikom platnu.

„Kao osobi koja je formirana u 20. veku, a koja pokušava da isprati sve trendove koji se događaju u 21. veku, meni taj odlazak u bioskop mnogo znači. Znači mi da budem s drugim ljudima, da razgovaram s njima i podelim utiske o nekom filmu, da vidim da je tu autor, da je spreman da razgovara s publikom. Ja sam optimista i verujem da ćemo se vratiti u bioskope“, kaže Rajko Petrović.

Optimista je i Igor Stanković, koji zaključuje da ništa ne može da zameni gledanje filmova u bioskopu, jer će nam nakon pandemije i vanrednog stanja socijalizacija biti potrebna isto onoliko koliko je sada neophodno da ostanemo kod kuće.

„Mislim da ćemo već božićne praznike dočekati u punim bioskopskim salama“, optimista je Stanković.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala